Jste zde: Stomici.cz Život se stomiíPomůcky pro stomiky Základní rozdělení stomických pomůcek

Základní rozdělení stomických pomůcek

Jednodílné systémy jsou takové, kdy je lepicí plocha zároveň součástí sáčku. Znamená to, že se při výměně odlepuje celá pomůcka a sáček se vždy používá nový. Sáčky bývají z měkkého nedráždivého materiálu a kvalitní pomůcky jsou anatomicky tvarované tak, aby se dobře přizpůsobily tělu.

Dvoudílný systém se skládá z podložky, která se přilepí na tělo a zůstává na něm po několik dní. Vyměňují se pouze sáčky, které se na podložku upínají různým mechanismem (dle výrobce). Podložky mají různou tuhost, tvar a jejich otvor lze upravit dle tvaru stomie.

Sáčky jsou zhotoveny z různých materiálů, které by neměly dráždit kůži. Bývají tělové barvy, průhledné, bílé atd. Některé mají anatomicky upravený tvar, aby dobře seděly v tříselné krajině. Sáčky se mění dle potřeby.

Variantou sáčků uzavřených jsou sáčky výpustné – opatřené ventilem. Jsou určeny zejména pro ileostomiky. Jejich obsah lze vyprázdnit, aniž by se sáček musel měnit nebo odpojovat. U těchto systémů je velmi důležité vždy zkontrolovat, zda je ventil po vyprázdnění opět uzavřen.

Doplňkový sortiment péče o stomie je velmi důležitý. Správná péče o stomii se totiž neskládá pouze z výměny podložky nebo sáčku. Velmi důležité je ošetřovat i okolí stomie, chránit je před podrážděním či poraněním, zmenšovat riziko vzniku komplikací atd. K tomu slouží čisticí roztoky, odstraňovače náplastí, ochranné filmy, destičky, roušky, krémy, pasty a zásypové pudry. Nesmíme opomenout ani irigační soupravy používané kolostomiky k vyčištění střeva. Po provedení irigace nemusí pacient asi dva dny používat sáčky, stomie se zajistí jen krytkou nebo například minisáčkem. Stejně jako sáčky či podložky i irigační sety hradí určitým dílem pojišťovna.

Pohlcovače pachu, tablety zahušťující řídký obsah sáčku, přídržné pásky a břišní pásy jsou pomůcky, které mají stomikovi ulehčit každodenní život. Pomoci mu cítit se i se stomií bezpečně, sebejistě a dělat většinu činností bez výrazného omezení a nepříjemných pocitů.