16. 10. 2020
Vytisknout Poslat na e-mail

V prvních 6 – 8 týdnech po operaci je vhodná strava bezezbytková, dobře tepelně upravená a lehce stravitelná. Doporučujeme vyřadit potraviny, které obsahují nerozpustnou vlákninu (zbytky ve stravě), celozrnné výrobky, luštěniny, ovoce se slupkami a zrníčky, nezralé ovoce, tučná masa a uzeniny, nadýmavou zeleninu, dráždivé koření apod.

Vhodné je jíst stravu často a v malých porcích – nejlépe v dvou- až tříhodinových intervalech. Snídaně a oběd by měly být vydatnější, večeře lehká a podávaná delší dobu před spaním. Je vhodné vyvarovat se konzumace pokrmů pozdě večer. Jídlo je nutné vždy velmi dobře rozkousat. Pokud nemocný nemá v pořádku chrup, doporučujeme krájení na malé kousky, mletí nebo strouhání – např. u masa, ovoce, zeleniny.

vyvážená strava a dieta před operací

Snášenlivost jednotlivých potravin je individuální, pokud některá potravina vyvolává potíže, je třeba ji vyřadit z jídelního lístku. Po přizpůsobení organismu změněným podmínkám volíme vždy co nejpestřejší stravu. Důležité je dodržování pitného režimu, tj. dostatečné množství tekutin (minimálně 2 l denně, v letním období i více) a to především v podobě neslazených neperlivých nápojů.

Onemocnění střev bývá doprovázeno nedostatkem vitamínů a minerálních látek, které je vhodné doplňovat doporučenými multivitamínovými přípravky.
 

Typ potraviny Vhodné Nevhodné
Maso a masné výrobky Maso kuřecí, krůtí, libová slepice, králík, ryby filé, kapr, štika, omezeně libové vepřové – kýta, kotleta, hovězí kýta. Omezte uzeniny – pokud chcete zařadit do jídelníčku tuto skupinu potravin, vybírejte si netučné druhy, které jsou snadno stravitelné, např. kuřecí nebo krůtí šunka, vepřová šunka, kladenská nebo debrecínská pečeně, drůbeží dietní uzeniny apod. – pozor na snášenlivost Tučná masa jako je vepřový bůček, krkovice, kačena, husa, zvěřina, skopové, vnitřnosti, masové konzervy, paštiky, uzená masa, nakládaná a marinovaná masa, nakládané ryby a rybí konzervy, plody moře, jitrnice, jelita, prejt, klobásy a ostatní druhy uzenin
Příkrmy Brambory lisované, bramborová kaše, těstoviny, dietní knedlík, rýže Hranolky, pečené brambory, kynuté knedlíky
Tuky Pokrmy připravujte bez tuku, teprve do hotových jídel přidávejte malé množství másla nebo kvalitního rostlinného oleje. K pečivu volte malé množství másla nebo rostlinné tuky (typu Flóra, Rama, Perla apod.). Úplné vynechání tuků není vhodné, protože tuky jsou zdrojem potřebné energie. Věnujte proto pozornost především výběru tuků, způsobu použití a množství. Nevhodné jsou přepalované tuky, smažená jídla, sádlo, škvarky, slanina, majonézy, tatarská omáčka apod.
Mléko a mléčné výrobky Tavené sýry s obsahem tuku do 30 % v sušině bez příchutí, eidam, netučný tvaroh, tvarohové sýry (Lučina), netučné jogurty, termizované dezerty, pudinky. Mléko používejte nízkotučné a pouze k přípravě pokrmů (pro častou nesnášenlivost jej nedoporučujeme jako samostatný nápoj). Zakysané mléčné nápoje s nízkým obsahem tuku bývají dobře snášeny – kefír, podmáslí, acidofilní mléko. Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, šlehačka, smetana, plísňové a zrající sýry
Vejce Především k přípravě pokrmů, v malém množství vařená natvrdo Smažená vejce, vaječné omelety, sázená vejce
Obiloviny Vhodné jsou housky, rohlíky, veka, starší chléb, netučná vánočka, piškot, bílkové pečivo. K zahuštění pokrmů používejte bílou pšeničnou mouku opraženou na sucho a dobře povařenou, (nemocní s alergií na lepek mohou použít bramborový nebo kukuřičný škrob nebo bezlepkovou mouku). Po tepelné úpravě jsou vhodné krupice, ovesné vločky, krupky (např. jako zavářka do polévky). Celozrnné a tmavé pečivo, čerstvý chléb, čerstvé kynuté pečivo (např. buchty, koláče, loupáky, koblihy), výrobky z listového těsta, müsli apod.
Sladká jídla, moučníky, pochutiny Výjimečně přípustné jsou méně sladké netučné druhy – piškot, bílková těsta, pudink, tvarohové nákypy, tvarohové dezerty Ořechy, oříšky, kokos, mák, kečupy, kynutá těsta, třená těsta, dorty, krémy apod.
Ovoce Vyzrálé, nenadýmavé druhy ovoce lisované, ve formě pyré – jablka, nektarinky, broskve, banán; ovoce uvařené do měkka, rozmixované, zahuštěné maizenou a povařené, rosoly, kompotované ovoce – jablka, dýně, meruňky, broskve, marmelády a džemy z uvedených druhů.

Ovoce nedozrálé, tuhé, příliš kyselé a bobtnající, např. švestky, hrozny, hrušky, rybíz, angrešt, pomeranče, mandarinky, ananas apod. Ovoce volte vždy dle vlastní snášenlivosti.
 

    Pitný režim

    Doporučený je dostatek tekutin (alespoň 2 –2,5 l za den). Pití a konzumaci tuhé stravy je lepší oddělit. Vhodnými nápoji jsou čaje, minerálky bez bublinek, slabé ovocné šťávy ředěné vodou, mrkvová šťáva. Nedostatek tekutin může přivodit zácpu či ucpání stomie.

    Doporučení a tipy

    • nadýmavý účinek mají vejce, cibule, šumivé nápoje, pivo
    • protinadýmavý účinek mají brusinky a jogurt
    • zápach podporují vejce, maso, ryby, cibule, česnek, koření, některé sýry
    • zápach tlumí špenát, zelený salát, petržel, brusinky, jogurt
    • projímavě působí káva, cukr, luštěniny, alkohol, švestky, kyselé zelí
    • průjem tlumí svařené mléko, čokoláda, červené víno, bílý chléb, brambory
    Poradna

    Poradna

    Zeptejte se, poradíme

    Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

    Poradna
    Mohlo by se vám líbit
    Partner stomika Ally
    Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

    O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

    Celý článek
    Pacientka so stomickým sáčkem
    I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

    Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

    Celý článek
    Vztahy se stomií
    Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

    Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

    Celý článek