Jste zde: Stomici.cz PoradnaSestry radí

Sestry radí

Zdravím . Dcéra 33 ročná má kvôli Crohnovej nemoci stomiu ešte len 3 týždne a už jej stomický vývod praskol na dvoch miestach a krváca , slabšie,ale krváca. Stomia je o priemere 60mm cca a je škaredá , popraskaná akoby chrastavá.To preto,že črevo hrubé je silne napadnuté Crohnom ,alebo ulceróznou kolitídou, Nevie sa presne ,čo to je.Ked prišla domov z nemocnice , mala ten vývod pekne okrúhly a teraz sa deformuje a praská -asi sa trhá to črevo. Môžem aj fofo poslať ,ale otázka znie- je to bežné,že stomia krváca ,praská , alebo je to niečo veľmi zlé? Zhojí sa to niekedy?Pred dvoma dňami sme boli pri stomickej sestre a ešte neboli praskliny , stolicu má normálnu ,nie hustú ,nie riedku. Stomia je veľkosťou podobná malému hokejovému puku. Dakujem a môžem poslať fotku.Odpoveď môže poslať mailom ,alebo aj tu ,možno má niekto podobný problém.

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

03. 04. 2019

Dobrý den,

pokud máte jakýkoliv problém – kontaktujte nemocnici, kde pacientku operovali. Znají její zdravotní stav a průběh nemoci. Je tam stomická sestra, která pacientku zná a umí ošetřit stomii nebo komplikaci. Může jí nabídnout jiný typ stomické pomůcky. Tam, kde operovali, nejlépe poradí, pomohou a postarají se.

Problém není vhodné řešit mailem.

Mgr. Iva Otradovcová stomická sestra ÚVN Praha

Dobrý den, babička (78 let) si již několik měsíců stěžuje na krvavý hlen ve stolici, neustálé nucení na toaletu a bouli v konečníku (ona si myslí, že je to hemeroid) ,ale mě se to nezdá jelikož říká, že jí to roste. Začalo to velikostí žaludu a nyní je to prý již veliké jako švestka. Jelikož už si s ní nevím rady, tak bych potřebovala radu, co to asi může být, Děkuji za odpověď

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

13. 02. 2019

Dobrý den,

s babičkou navštivte jejího praktického lékaře. Vyšetří ji, zhodnotí stav, doporučí a zajistí Vám další postup.

Hezký den Mgr. Iva Otradovcová, stomická sestra ÚVN

Padající sáček u 89 leté babičky. Dobrý den, prosím o radu. Babička 89 let, má rok a půl stomii, pod pupkem, a často jí sáček padá. Neumí se sama obsloužit ( problémy se zrakem, ač je jinak pohyblivá a vitální ) , takže pokud sáček spadne, ihned musí někdo pomoci. Moje matka tudíž nemůže od seniorky nikam moc na dohled odejít, což je neúnosné. Mohli byste prosím poradit, jak situaci zlepšit, jednak třeba pomůcky, aby sáčky tak často nepadaly, a jednak, zda existuje třeba nějaká mobilní hrazená služba, která by mohla v případě nouze pomoci (třeba v předem určené dny, aby nemuseli být příbuzní stále držení v dosahu.,..)? Děkuji předem za radu, s pozdravem Lada Veselková

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

28. 01. 2019

Dobrý den, nevím, jaký typ vývodu paní má, ale možná to nebude podstatné. Chodí paní do poradny stomické sestry? Kdo jí předepisuje pomůcky? Tělesný profil se mění a je na to vždy potřeba zareagovat i změnou stomického systému. Možná paní zhubla nebo naopak přibrala. Pokud vám pomůcka nedrží – je dobré řešit to se stomickou sestrou nemocnice, kde byla operace – mají dokumentaci a znají ji. Pomůcek je velké množství a je třeba vybírat ji individuálně.

Pokud není paní zcela soběstačná, požádejte jejího praktického lékaře o zajištění služby sester z agentury domácí péče, které navštěvují pacienty doma. Potom existují tzv. terénní stomické sestry(Medimat, Lastrona,…), které jsou schopné přiject za pacientem domů a pomoct mu vybrat vhodný typ stomického systému a poradit.

Celkově můžete situaci řešit se sociálním odborem místního úřadu – tam by Vám měli kvalifikovaně poradit a nabídnout možnosti řešení. Nevím odkud jste – trochu jiné možnosti má velké město a trochu jiné vesnice.

Na Vaše otázky ráda odpovím

Mgr. Iva Otradovcová – stomická sestra ÚVN Praha

Dobrý deň chcela by som vás poprosiť o radu som stomička a mám ísť na vyšetrenie kolonostomiou mohli by ste my poradiť čím sa čo najšetrnejšie vyčisťiť pred zákrom vopred ďakujem

Radomíra Fierlová

Radomíra Fierlová

19. 11. 2018

Dobrý den. Způsob vyprázdnění před kolonoskopií určuje vždy lékař, takže vy pouze provedete vyprázdnění dle jeho doporučení, nic sama shánět nemusíte. Záleží jaký úsek střeva se vyšetřuje a vyprazdňuje. Jedná-li se o kontrolní vyšetření nebo před zanořením stomie a taky záleží jestli jste kolostomička nebo ileostomička. Někdy se pijí roztoky na vyprázdnění jindy se podávají nálevy o střeva. Takže blíže specifikujte prosím.

Dobrý den, Mám syna 8 měsíců, ve dvou měsících prodělal operaci a má kolnostimii, tento měsíc měl 14 dní průjem, takže pytlíky se měnili o sto šest a nám zbylí poslední dva. Má otázka zní jak si mohu poradit aby získala co nejdříve pytlíky? Napadlo mě zažádat o pytlíky už teď aby přišli hned začátkem měsíce ale aby s tím nebyl problém že to nebude přesně 30 dní. Děkuji moc za odpověď.

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

25. 10. 2018

Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď – byla jsem mimo pracoviště. Pokud Vám nestačí pomůcky, můžete požádat plátce péče – Vaší pojišťovnu o navýšení limitu konkrétního produktu. Můžete požádat Vy nebo ten, kdo Vám pomůcky předepisuje. Pro tento případ je vhodné mít doma i výpustné sáčky. Pokud máte víc dotazů – zavolejte mi na 737 009 015 nebo napište na mail iva.otradovcova@uvn.cz Hezký den Mgr. Iva Otradovcová stomická sestra ÚVN

Dobrý den. Po operaci(rakovina konečníku) mám vývod tl.střeva a zašitý zadek. Už to je tři měsíce a zatím nikdo (lékař,ke kterému chodím na kontroly po třech týdnech – beru ještě chemoterapii,ani stomasestra) nechtěl vidět stav stomie.
Není to tak,že by jsem se s tím chtěl pochválit,jen přemýšlím,jestli to je normální. Problémy zatím nemám,jenom stomie se zmenšila.
Děkuji za odpovědˇ. Zdeněk.

Radomíra Fierlová

Radomíra Fierlová

17. 10. 2018

Dobrý den, kontrola i bezproblémové stomie by měla být cca do měsíce, může se lišit dle pracoviště. Jde o to, že po operaci cca do 2 měsíců mění svůj tvar. Opadne otok (klesne), přiroste, vypadnou stehy, okraj se stáhne jizvou (zmenší se průměr)Může se břibrat na váze nebo naopak ubrat a pomůcka, která vyhovovala při propuštění, tak 3 měsíce od operace již vyhovovat nemusí a je za potřebí změnu pomůcky nebo kosmetiky. Stomii by měla kontrolovat stomická sestra na chirurgii nebo onkologii, popř. lékař. Pokud došlo ke zmenšení stomie je nutné upravit průměr stom. pom. aby nedošlo vlivem dráždění stolice na kůži k jejímu poškození.Pěkný den

Dobrý den, manžel má ileostomii 6 týdnů. Používá jednodílné vypouštěci sáčky. Posledních 14 dní máme problém, že stolice je v dolní části sáčku, ale pak se začne hromadit v horní části a nejde dolů. Takže se tam městná tak dlouho až se sáček odlepí. Dochází tak k podtékání stolice a následnému poškozování kůže kolem stomie.Na stoma lince mi poradili kápnout olejové kapky Stomadur do sáčku před nalepením. Ale ani to nepomáhá. Otvor kolem stomie vystřihuji dostatečně – asi 2mm od stomie. Nevim už co s tím. Prosím poraďte. Děkuji.

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

01. 09. 2018

Dobrý den, stolice u ileostomie bývá vodnatá, řídká nebo tekutá kašovitá a sama – gravitací se hromadí v dolní části sáčku u výpusti. Sáček se opakovaně vypouští. Pokud je stolice tužší – může to být nedostatkem tekutin. Pokud je problém i s řídkou stolicí – můžete mít nevhodný stomický systém. Nevím jak vypadá stomie (nad úrovní kůže, v úrovni kůže, pod úrovní kůže), jaké máte břicho(pevné, měkké, plovoucí, atd.) a jaký typ sáčku používáte (podložka plochá, konvexní, tvrdá, měkká,..). Bez znalosti souvislostí nelze problém posoudit a řešit. Určitě byste se měli obrátit na stomickou sestru pracoviště, kde Vás operovali. Zná Vás nejlépe, ví, které pomůcky používáte. Pomůže Vám problém řešit – zkusí třeba jiný typ stomického sáčku. Mgr. Iva Otradovcová, stomická sestra ÚVN Praha

Dobrý den, mám dočasnou kolostomii(kvuli endometrioze) a v říjnu mě čeká zanoreni stomie. Mohla bych se dozvědět nějaké informace o tomto zákroku?

Předem moc děkuji :)

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

12. 08. 2018

Dobrý den, všechny informace byste měla dostat od operatéra nebo indikujícího lékaře, který zná podrobně Váš zdravotní stav. Ptejte se – jistě Vám rádi vše podrobně vysvětlí. Rady bez znalosti zdravotního stavu a souvislostí mohou být zavádějící.

Mgr. Iva Otradovcová – stomická sestra Chirurgická klinika 2.LF UK a ÚVN Praha

Dobrý den mám dotaz mám maminku 75 let má dočasný vývod pro líné střevo který má již 4 rok .Nyní se jí začala stomie pomalu uzavírat ,ale maminka se bojí toho,že když jí to zanoří nastane to co před 4 roky kdy měla neprůchodnost střev. MYSLÍTE SI, ŽE BY PRO NI BYLO LEPŠÍ UDĚLAT JÍ TRVALÝ VÝVOD?

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

26. 06. 2018

Dobrý den, tyto otázky Vám nejlépe zodpoví ošetřující lékař a operatér Vaší matky. Zná její zdravotní stav a vysvětlí Vám vše potřebné – pro relevantní rozhodnutí. Pokud se ústí stomie zužuje, je potřeba opět vyhledat pomoc lékaře nebo stomické sestry. Doporučuji Vám navštívit chirurgickou ambulanci, kde maminku operovali a vše s nimi konzultovat.

Hezký den Mgr. Iva Otradovcová, stomická sestra ÚVN Praha

Dobrý den, V 17cti letech mi udelali vyvod, do ted jsem se ucil jak s tim fungovat ale mam problem s tim, ze moje stomie je asi 7cm na 7 cm a uprostred bricha. Tim padem mi to jde i mimo pytlik a je to dost narocne se nesesipat ve spolecnosti, v praci atd kdyz je clovek dal od domova a podle norem mam narok na pytlik a podlozku denne ale ja v mem veku pri praci a koniccich mam 3 na den a proste s tim nevyjdu a porad jsem ve zkluzu. Jedna krabice stoji 3000. Tu nemam ani na tyden, kde na to clovek ma brat? Rad bych vedel kde zatlacit aby to navysili nebo se podivali jak to mam ze to neni male a proste musim mit vetsi mnozstvi podlozek jinak muzu maximalne lezet doma. Diky predem za odpoved

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

10. 06. 2018

Dobrý den. Velmi těžko se odpovídá, když chybí podpis. Kde a kdy vás operovali? Jak dlouho se stomií žijete? Jaký tyt stomických pomůcek používáte? Chodíte do stomické poradny ke stomické sestře? Kam? Kdy jste tam byl naposledy? Zkoušel jste i jiné typy stomických systémů? Kdo vám pomůcky předepisuje? Máme na trhu 9 firem a všechny mají jednodílné a dvoudílné systémy v mnoha variantách. Tělo se mění a vždy je potřeba vybrat znova vhodný stomický systém. I na velké stomie jsou na trhu v dostatečném množství pomůcky. Nedostatek pomůcek lze řešit několika způsoby, ale hlavní je vybrat vhodný systém. Pokud pomůcky nestačí ze zdravotních důvodů – lze požádat revizního lékaře pojišťovny o jednorázové nebo trvalé navýšení limitu. Zdůrazňuji, že důvod musí být medicínský. Můžete mi poslat foto svého břicha a stomie a typ pomůcek, které používáte. Nebo můžete přijet na kontrolu do mé poradny a vše si můžeme ukázat. Do poradny se lze objednat mailem – iva.otradovcova@uvn.cz Nebo se obraťte na nemocnici, kde vás operovali. Určitě tam mají zkušenou stomickou sestru, která poradí. Další dotazy ráda zodpovím. Hezký den Mgr. Iva Otradovcová – stomická sestra ÚVN Praha

Stránkování: 1 2 3 4 5