Jste zde: Stomici.cz PoradnaVaši poradciMUDr. Taťána Šrámková

MUDr. Taťána Šrámková

Odbornice na tematiku sexuality handicapovaných
MUDr. Taťána Šrámková

Odbornice na tematiku sexuality handicapovaných (po poranění míchy, se srdečně-cévními chorobami, s diabetem, onkologicky nemocných)

Vzdělání: Lékařská fakulta Masarykovy univerzity (atestace z psychiatrie a sexulogie)

Pracoviště: vedoucí lékařka oddělení v Úrazové nemocnici v Brně, odborná asistentka na Klinice traumatologie a Ústavu psychologie a psychosomatiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity

Další aktivity: Přednáší na domácích i zahraničních kongresech, publikuje v odborných časopisech u nás i v zahraničí.

Poslední dotazy

Dobrý den, jsem asi měsíc ilestomikem, tak je nyní vše pro mě ještě nové. Zamyslela jsem se nad otázkou o sexu a pohlavním životě. Je možné normálně provozovat sex a je nutné si na něco dát pozor? No nejspíš vůbec nevím, jak na to. Beru stomii úplně v pohodě, už jsem si na ni zvykla, ale při sexu se budu asi stydět. Prosím o pár slov. Děkuji Kačka

Stud není namístě, bez obav obnovte sexuální život. Sex můžete opravdu normálně provozovat bez výraznějšího omezení. Frekvence sexuální aktivity závisí na vás a vašem partnerovi. Pokud budete mít problém se vzrušením, naneste na pohlavní vhod lubrikační gel, který si zakoupíte nejlépe v lékárně. Jen okrajově vám poradím ohledně stomického sáčku-př. FLEXIMA (B-Braun), použijte v případě plánované sexuální aktivity velikost mini. Stomii můžete skrýt pod sexy prádlo – vyzkoušejte. Pokud používáte antikoncepci, tak v jejím užívání pokračujte. Velmi otevřeně můžete na téma sexu diskutovat se svoji stomickou sestrou. Většina z nich je v oblasti sexuality stomiků erudována formou edukačních kurzů, na kterých mj. také přednáším.

Dobrý den,jsem 3 měsíce po operaci tlustého střeva,kdy mi byla udělána trvalá kolonostomie.Můj problém tkví v tom,že po operaci u mne nedochází k erekci.Prý je to pooperační stav a snad se to upraví.Podotýkám,že můj stav není psychyckého původu.Když jsem se informoval u lékaře,který mne operoval,věděl oč se jedná,ale nevěděl jak to léčit.Obvodní lékařka mi řekla,že mi může předepsat léky,ale neví jaké.Proto vás prosím o radu a sdělení,jaké léky by mi mohli lékaři předepsat. Děkuji za odpověď Václav H.

Porucha ztopoření je častým důsledkem operace tlustého střeva. V léčbě se používají jako první metoda volby tablety – moderní generace – Viagra, Cialis nebo Levitra. Jejich předpis má pravidla, proto je může předepsat pouze lékař. Užívají se nejčastěji jednorázově před stykem, Cialis je možno užívat pravidelně denně v nízké dávce. Tyto léky nejsou volně prodejné. Obvodní lékař je předepsat může, stejně jako váš operatér. Pokud tablety dostatečně vyzkoušíte (nejlépe 6 až 8 podání) a s efektem léčby nebudete spokojený, tak další možností je aplikace injekcí prostaglandinu E1 do pohlavního údu. Tento způsob léčby má vysoký efekt-až 90%. Provádět jej může sexuolog nebo urolog. Jde o speciální typ léčby, který provádějí pouze určení lékaři. Píšete, že žádný z lékařů, které jste oslovil, neměl s léčbou poruchy ztopoření po operaci tlustého střeva zkušenosti. Bylo by nejlepší, kdybyste se objednal do některé ze sexuologických poraden (adresy najdete na internetu). Po vyšetření vám bude vybrána léčba „na míru“.

Chtěla jsem se zeptat jestli je možné aby přítel nejevil vůbec zájem o sex se mnou,a přitom skoro každý den masturboval u erotických kanálu,když jsme to 2× na začátku vztahu zkusili,pokažde to nevyšlo. Jsme spolu 2 roky a tvrdí,že mě má rád,ale jako kamarádku.Předemnou spoustu let nikoho neměl,spoustu let užívá alkohol a v mládí zkoušel i drogy,má taky dost těžkou práci,může něco z toho s tím souviset?Nechápu že muž v jednom bytě se ženou,po tak dlouhe abstinenci sexu a ještě s častou masturbaci,se o něco nepokusí a nevyužije situaci,když ví ,že já o sex s ním stojím. děkuji za odpověd

Za nezájmem o partnerský sex může stát řada problémů. Jedním z nich je porucha funkce mužského ztopoření (erekce). Píšete, že partner na začátku vašeho vztahu dvakrát selhal. Důvodem domnělého nezájmu o sex může být strach z dalšího očekávaného selhání. Pravdou je, že jak užívání alkoholu, tak i drog se může podílet na možné sexuální poruše. Porucha erekce je běžný problém českých mužů- až 54% z nich trpí různým stupněm poruchy funkce ztopoření, ale hlavně- tento problém je velmi dobře léčitelný pomocí moderních generací tablet nebo injekční léčbou. Vzhledem k tomu, že porucha erekce je nejčastěji důsledkem nějakého onemocnění, vyšetření vašeho přítele by v tomto ohledu bylo žádoucí.. Píšete, že vás přítel bere jako kamarádku.V tomto širším ohledu mapování všech teoretických příčin jeho nezájmu o partnerský sex by se mohla nabízet úvaha i nad sexuální orientací (napověděl by obsah sexuálních fantazií nebo sledovaných erotických kanálů), či sexuální nevyzrálost. Vliv těžké fyzické práce bych v tomto ohledu nepřeceňovala. Vidíte, že možností je celá řada a bez toho, abych vašeho přítele vyšetřila, nejsem schopna dát uspokojivou a správnou odpověď na váš dotaz. Doporučuji, abyste vyhledali-pokud přítel bude souhlasit-sexuologa v sexuologické ordinaci a s ním svůj problém můžete řešit. Vždy se cesta k vyřešení situace najde, ale je třeba navzájem komunikovat a nebát se vyhledat odbornou pomoc. Přeji hodně štěstí a pro oba úspěšné vyřešení problému.

Beru léky po kterých mám katastrofální nechut na sex.Kvůli tomu nahledám ani partnera.Léky nemůžu změnit,protože jiné mi nevyhovujou a musím je brát až do konce svého života.Jedná se o antidepresi­va.Existuje nějaký přípravek na povzbuzení chuti na sex.Nevím,jak to řešit.Za odpoved dekuji.Olga

Samotná deprese snižuje chuť na sex, stejně jako jakékoli jiné chronické onemocnění, u žen nesmíme zapomenout na možnost snížení sexuální chuti při snížené funkci štítné žlázy. Ve svoji ordinaci proto provádím všechna dostupná vyšetření, abych odhalila možné příčiny snížené chuti na sex u svých nemocných. Antidepresiva se užívají dlouhodobě, neznám váš případ, abych se mohla vyjádřit k jejich nutnému celoživotnímu užívání, jak píšete ve svém dotaze. I když píšete, že léky nemůžete změnit, protože vám jiné nevyhovují, přesto se pokuste o svém sexuálním problému informovat psychiatra. Je řádka antidepresiv, která sexuální chuť nesnižují, ale naopak zvyšují. Po konzultaci u svého ošetřujícího psychiatra se zkuste objednat na návštěvu do sexuologické ordinace. Máme možnosti léčebného ovlivnění snížené sexuální chuti, které vám sexuolog „ušije“ na míru. Ale nezapomínejte, že afrodiziakem, které vám zvýší chuť na sex je především nový sexuální partner. Nebraňte se proto případnému seznámení.