Jste zde: Stomici.cz PoradnaVaši poradciBc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

Ústavní stomická a edukační sestra, konzultantka pro hojení chirurgických ran
Bc. Iva Otradovcová

Vzdělání: Vysoká škola zdravotnická, o.p.s. – obor Ošetřovatelství, PSS – Ošetřovatelská péče o nemocné v chirurgii, PSS – ARIP, PSS – Péče o nemocné se stomií

Pracoviště: Ústřední vojenská nemocnice Praha

Další aktivity: Aktivně přednáší a publikuje, účastní se národních a mezinárodních kongresů

Poslední dotazy

Dobrý deň, už rok a pol mám kolostomiu kvôli Crohnovej chorobe konečníka, pri ktorej sa mi robili v jeho okolí abscesy. Riešenie bol vývod z hrubého čreva na odstavenie pasáže konečníka a vyliečenie abscesu antibiotikami. Chodím na biologickú liečbu a beriem jednu tabletku za deň na imunitu. Počas toho ako mám vyvedenu stomiu som bol ešte na operáciu perianálnej fistuly do ktorej mi bol zavedený set-on a je už zahojena. Po poslednej kontrole mi doktor povedal že ešte chce vyšetrenie konečníka a začiatkom budúceho roku ma objednajú na operáciu kde mi zanoria stomiu naspäť a obnoví sa pasáž. Doktor mi povedal že mam rátať s tým že sa do polroka môžu problémy vrátiť a stomia bude opäť vyvedena naspäť s tým že mi aj amputujú konečník takže mi ostane navždy. Chcem sa opýtať aká je pravdepodobnosť asi že sa problémy po zanorení stomie vrátia, ako sa o seba starať, strava a všetko okolo toho čo ma čaká po operacii. Všetky výsledky vyšetrení a odberov mám v norme už dlhú dobu bez žiadnych problémov. Ďakujem za odpoveď. Jozef 26r

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

17. 09. 2019

Dobrý den, tyto otázky musíte adresovat svému ošetřujícímu lékaři, protože jedině on zná Váš zdravotní stav. Každý člověk je individualita a také individuálně reaguje na léčbu. Ptejte se svého lékaře, ten Vám nejlépe poradí a pomůže.

Hezký den Mgr. Iva Otradovcová Stomická sestra a edukační specialista ÚVN Praha

Zdravím . Dcéra 33 ročná má kvôli Crohnovej nemoci stomiu ešte len 3 týždne a už jej stomický vývod praskol na dvoch miestach a krváca , slabšie,ale krváca. Stomia je o priemere 60mm cca a je škaredá , popraskaná akoby chrastavá.To preto,že črevo hrubé je silne napadnuté Crohnom ,alebo ulceróznou kolitídou, Nevie sa presne ,čo to je.Ked prišla domov z nemocnice , mala ten vývod pekne okrúhly a teraz sa deformuje a praská -asi sa trhá to črevo. Môžem aj fofo poslať ,ale otázka znie- je to bežné,že stomia krváca ,praská , alebo je to niečo veľmi zlé? Zhojí sa to niekedy?Pred dvoma dňami sme boli pri stomickej sestre a ešte neboli praskliny , stolicu má normálnu ,nie hustú ,nie riedku. Stomia je veľkosťou podobná malému hokejovému puku. Dakujem a môžem poslať fotku.Odpoveď môže poslať mailom ,alebo aj tu ,možno má niekto podobný problém.

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

03. 04. 2019

Dobrý den,

pokud máte jakýkoliv problém – kontaktujte nemocnici, kde pacientku operovali. Znají její zdravotní stav a průběh nemoci. Je tam stomická sestra, která pacientku zná a umí ošetřit stomii nebo komplikaci. Může jí nabídnout jiný typ stomické pomůcky. Tam, kde operovali, nejlépe poradí, pomohou a postarají se.

Problém není vhodné řešit mailem.

Mgr. Iva Otradovcová stomická sestra ÚVN Praha

Dobrý den, babička (78 let) si již několik měsíců stěžuje na krvavý hlen ve stolici, neustálé nucení na toaletu a bouli v konečníku (ona si myslí, že je to hemeroid) ,ale mě se to nezdá jelikož říká, že jí to roste. Začalo to velikostí žaludu a nyní je to prý již veliké jako švestka. Jelikož už si s ní nevím rady, tak bych potřebovala radu, co to asi může být, Děkuji za odpověď

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

13. 02. 2019

Dobrý den,

s babičkou navštivte jejího praktického lékaře. Vyšetří ji, zhodnotí stav, doporučí a zajistí Vám další postup.

Hezký den Mgr. Iva Otradovcová, stomická sestra ÚVN

Padající sáček u 89 leté babičky. Dobrý den, prosím o radu. Babička 89 let, má rok a půl stomii, pod pupkem, a často jí sáček padá. Neumí se sama obsloužit ( problémy se zrakem, ač je jinak pohyblivá a vitální ) , takže pokud sáček spadne, ihned musí někdo pomoci. Moje matka tudíž nemůže od seniorky nikam moc na dohled odejít, což je neúnosné. Mohli byste prosím poradit, jak situaci zlepšit, jednak třeba pomůcky, aby sáčky tak často nepadaly, a jednak, zda existuje třeba nějaká mobilní hrazená služba, která by mohla v případě nouze pomoci (třeba v předem určené dny, aby nemuseli být příbuzní stále držení v dosahu.,..)? Děkuji předem za radu, s pozdravem Lada Veselková

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

28. 01. 2019

Dobrý den, nevím, jaký typ vývodu paní má, ale možná to nebude podstatné. Chodí paní do poradny stomické sestry? Kdo jí předepisuje pomůcky? Tělesný profil se mění a je na to vždy potřeba zareagovat i změnou stomického systému. Možná paní zhubla nebo naopak přibrala. Pokud vám pomůcka nedrží – je dobré řešit to se stomickou sestrou nemocnice, kde byla operace – mají dokumentaci a znají ji. Pomůcek je velké množství a je třeba vybírat ji individuálně.

Pokud není paní zcela soběstačná, požádejte jejího praktického lékaře o zajištění služby sester z agentury domácí péče, které navštěvují pacienty doma. Potom existují tzv. terénní stomické sestry(Medimat, Lastrona,…), které jsou schopné přiject za pacientem domů a pomoct mu vybrat vhodný typ stomického systému a poradit.

Celkově můžete situaci řešit se sociálním odborem místního úřadu – tam by Vám měli kvalifikovaně poradit a nabídnout možnosti řešení. Nevím odkud jste – trochu jiné možnosti má velké město a trochu jiné vesnice.

Na Vaše otázky ráda odpovím

Mgr. Iva Otradovcová – stomická sestra ÚVN Praha

Dobrý den, Mám syna 8 měsíců, ve dvou měsících prodělal operaci a má kolnostimii, tento měsíc měl 14 dní průjem, takže pytlíky se měnili o sto šest a nám zbylí poslední dva. Má otázka zní jak si mohu poradit aby získala co nejdříve pytlíky? Napadlo mě zažádat o pytlíky už teď aby přišli hned začátkem měsíce ale aby s tím nebyl problém že to nebude přesně 30 dní. Děkuji moc za odpověď.

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

25. 10. 2018

Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď – byla jsem mimo pracoviště. Pokud Vám nestačí pomůcky, můžete požádat plátce péče – Vaší pojišťovnu o navýšení limitu konkrétního produktu. Můžete požádat Vy nebo ten, kdo Vám pomůcky předepisuje. Pro tento případ je vhodné mít doma i výpustné sáčky. Pokud máte víc dotazů – zavolejte mi na 737 009 015 nebo napište na mail iva.otradovcova@uvn.cz Hezký den Mgr. Iva Otradovcová stomická sestra ÚVN

Dobrý den, manžel má ileostomii 6 týdnů. Používá jednodílné vypouštěci sáčky. Posledních 14 dní máme problém, že stolice je v dolní části sáčku, ale pak se začne hromadit v horní části a nejde dolů. Takže se tam městná tak dlouho až se sáček odlepí. Dochází tak k podtékání stolice a následnému poškozování kůže kolem stomie.Na stoma lince mi poradili kápnout olejové kapky Stomadur do sáčku před nalepením. Ale ani to nepomáhá. Otvor kolem stomie vystřihuji dostatečně – asi 2mm od stomie. Nevim už co s tím. Prosím poraďte. Děkuji.

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

01. 09. 2018

Dobrý den, stolice u ileostomie bývá vodnatá, řídká nebo tekutá kašovitá a sama – gravitací se hromadí v dolní části sáčku u výpusti. Sáček se opakovaně vypouští. Pokud je stolice tužší – může to být nedostatkem tekutin. Pokud je problém i s řídkou stolicí – můžete mít nevhodný stomický systém. Nevím jak vypadá stomie (nad úrovní kůže, v úrovni kůže, pod úrovní kůže), jaké máte břicho(pevné, měkké, plovoucí, atd.) a jaký typ sáčku používáte (podložka plochá, konvexní, tvrdá, měkká,..). Bez znalosti souvislostí nelze problém posoudit a řešit. Určitě byste se měli obrátit na stomickou sestru pracoviště, kde Vás operovali. Zná Vás nejlépe, ví, které pomůcky používáte. Pomůže Vám problém řešit – zkusí třeba jiný typ stomického sáčku. Mgr. Iva Otradovcová, stomická sestra ÚVN Praha

Dobrý den, mám dočasnou kolostomii(kvuli endometrioze) a v říjnu mě čeká zanoreni stomie. Mohla bych se dozvědět nějaké informace o tomto zákroku?

Předem moc děkuji :)

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

12. 08. 2018

Dobrý den, všechny informace byste měla dostat od operatéra nebo indikujícího lékaře, který zná podrobně Váš zdravotní stav. Ptejte se – jistě Vám rádi vše podrobně vysvětlí. Rady bez znalosti zdravotního stavu a souvislostí mohou být zavádějící.

Mgr. Iva Otradovcová – stomická sestra Chirurgická klinika 2.LF UK a ÚVN Praha

Dobrý den mám dotaz mám maminku 75 let má dočasný vývod pro líné střevo který má již 4 rok .Nyní se jí začala stomie pomalu uzavírat ,ale maminka se bojí toho,že když jí to zanoří nastane to co před 4 roky kdy měla neprůchodnost střev. MYSLÍTE SI, ŽE BY PRO NI BYLO LEPŠÍ UDĚLAT JÍ TRVALÝ VÝVOD?

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

26. 06. 2018

Dobrý den, tyto otázky Vám nejlépe zodpoví ošetřující lékař a operatér Vaší matky. Zná její zdravotní stav a vysvětlí Vám vše potřebné – pro relevantní rozhodnutí. Pokud se ústí stomie zužuje, je potřeba opět vyhledat pomoc lékaře nebo stomické sestry. Doporučuji Vám navštívit chirurgickou ambulanci, kde maminku operovali a vše s nimi konzultovat.

Hezký den Mgr. Iva Otradovcová, stomická sestra ÚVN Praha

Dobrý den, V 17cti letech mi udelali vyvod, do ted jsem se ucil jak s tim fungovat ale mam problem s tim, ze moje stomie je asi 7cm na 7 cm a uprostred bricha. Tim padem mi to jde i mimo pytlik a je to dost narocne se nesesipat ve spolecnosti, v praci atd kdyz je clovek dal od domova a podle norem mam narok na pytlik a podlozku denne ale ja v mem veku pri praci a koniccich mam 3 na den a proste s tim nevyjdu a porad jsem ve zkluzu. Jedna krabice stoji 3000. Tu nemam ani na tyden, kde na to clovek ma brat? Rad bych vedel kde zatlacit aby to navysili nebo se podivali jak to mam ze to neni male a proste musim mit vetsi mnozstvi podlozek jinak muzu maximalne lezet doma. Diky predem za odpoved

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

10. 06. 2018

Dobrý den. Velmi těžko se odpovídá, když chybí podpis. Kde a kdy vás operovali? Jak dlouho se stomií žijete? Jaký tyt stomických pomůcek používáte? Chodíte do stomické poradny ke stomické sestře? Kam? Kdy jste tam byl naposledy? Zkoušel jste i jiné typy stomických systémů? Kdo vám pomůcky předepisuje? Máme na trhu 9 firem a všechny mají jednodílné a dvoudílné systémy v mnoha variantách. Tělo se mění a vždy je potřeba vybrat znova vhodný stomický systém. I na velké stomie jsou na trhu v dostatečném množství pomůcky. Nedostatek pomůcek lze řešit několika způsoby, ale hlavní je vybrat vhodný systém. Pokud pomůcky nestačí ze zdravotních důvodů – lze požádat revizního lékaře pojišťovny o jednorázové nebo trvalé navýšení limitu. Zdůrazňuji, že důvod musí být medicínský. Můžete mi poslat foto svého břicha a stomie a typ pomůcek, které používáte. Nebo můžete přijet na kontrolu do mé poradny a vše si můžeme ukázat. Do poradny se lze objednat mailem – iva.otradovcova@uvn.cz Nebo se obraťte na nemocnici, kde vás operovali. Určitě tam mají zkušenou stomickou sestru, která poradí. Další dotazy ráda zodpovím. Hezký den Mgr. Iva Otradovcová – stomická sestra ÚVN Praha

Dobrý den,potřebuji poradit,nejlépe bych potřebovala nějakou stoma sestru z Vysočiny která je mobilní,jsme z Třebíče.Maminka je pár dní po operaci vývodu,a podložka ji podtéká,jelikož je stomie hranatá,na jiné pomůcky teď nárok nemá,až v Září ale do té doby by se utrápila s bolavým břichem.Měla zauzlené střevo,předtím měla vývod 3 roky,ale pak se střevo zauzlovalo a museli ji udělat nový vývod.A na tento nesedí pomůcky.(Má vývod tenkého střeva.) Můžete poradit co dělat popřípadě kontakt na aktuální stoma sestru co je mobilní?Spěchá to.Děkuji

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

05. 06. 2018

Dobrý den,

zkuste se obrátit na terénní stomické sestry z firmy MEDIMAT. Mám kontakt na 2 sestry – určitě se domluvíte a poradí Vám. Denisa Ungrmanová – 739 093 999 Mgr. Petra Jílková – 734 201 060

Můžete mi poslat foto břicha Vaší matky a typ pomůcek, které používá. Můžu se pokusit poradit Vám i tímto způsobem. Po nové operaci a s jiným typem vývodu má nárok i na nové pomůcky – můžete se informovat u svého plátce péče – pojišťovny. Jistě Vám poradí. Určitě by Vám měla poradit stomická sestra v nemocnici, kde operace byla provedena.

Hezký den a dotazy ráda zodpovím Mgr. Iva Otradovcová stomická sestra ÚVN Praha

Krasny den, prosim poradte. Dcera 5 mesicu, 2 stomie- jedna odvodna klicka cca 0,5 cm, jedna stomie cca 2 cm sire, oboji tenke strevo. Stomie jsou od sebe cca 2 cm, mezi nimi a kolem nich je velmi nerovny povrch (po 7 operacich), dcera je velmi hubena, nad stomii zaveden centralni zilni katetr. Problem je, ze zatim zadna vyzkousena pomucka nedrzi, nahrivam fenem, pouzivam silikonove pridrzne pasky, ale kdyz se zadari, vydrzi pytel max. den. Jinak bezne 2–3 denne menim. Date prosim nejaky tip? Trik? Radu, vyzkousenou pomucku, cokoliv;) dekuji

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

03. 06. 2018

Dobrý den, ráda bych vám pomohla, proto si dovolím vznést několik dotazů.

  1. stará se o vás stomická sestra
  2. kde vás operovali – možná bych vám sehnala kontakt na sestru v místě bydliště
  3. kdo vám předepisuje stomické prostředky
  4. moc by mi pomohlo foto bříška vaší holčičky
  5. jaký typ pomůcek používáte – název nebo foto
  6. pokud jste z Prahy a okolí zajistila bych vám nějaké vzorky k vyzkoušení

Iva Otradovcová – stomická sestra ÚVN Praha

Dobrý den jsem urostomik delší dobu používám jeden druh uro sáčku z jedné firmy nyní jsem vyzkoušel vzorky z jiné firmy jak postupovat při změně ostatní pomůcky mi vyhovují děkuji za odpověď Bednář františek

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

10. 05. 2018

Dobrý den, pokud znáte od jaké firmy sáčky jsou – oslovte ji, aby Vám dali kód sáčků a nechte si je předepsat místo stávajících. Nebo navštivte svoji stomickou sestru a ona Vám ráda poradí. Příslušenství měnit nemusíte – pokud vyhovuje. Hezký den Mgr. Iva Otradovcová stomická sestra ÚVN Praha

Dobrý den, máme babičku týden po operaci s trvalým vývodem. Prosím poradíte, kde naleznu nějaké recepty, ideálně týdenní jídelníček, který je pro ní vhodný. Existuje nějaká knížka kuchařka pro stomiky? Moc by mi to pomohlo a babičce určitě, že jí nebudu vařit dvě stejná jídla dokola. Od lékařů jsme dostali seznam vhodných a nevhodných potravin, ale nějak nemám nápady jak to celé dohromady poskládat do kvalitního jídelníčku. Děkuji.

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

27. 04. 2018

Dobrý den, Určitě je vhodné poradit se s nutričním specialistou – dříve dietní sestra v zařízení, kde Vaši babičku operovali. Má nejvíc informací o konkrétním typu výkonu a kondici pacientky. Jistě Vám poradí a sestaví plnohodnotný jídelníček.

Mgr. Iva Otradovcová stomická sestra ÚVN Praha

Dobry den,prosim vas o radu,môj manžel je tri tyždne po operacii hrubeho čreva a ma spravenu kolostomiu,,inak by bolo všetko v poriadku,zvykame si,ale problem je ,že mu z konečnika stale vyteka krvava tekutina,lekar povedal,že môže to ešte byt,ale konečnik je bolavy,a štipe ho,čim sa to da ošetrit.Dakujem

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

24. 01. 2018

Dobrý den, zcela určitě by Vám měla pomoci stomická sestra nebo lékař. Pokud máte kůži okolo konečníku poškozenou – několikrát denně konečník osprchujte a namažte nějakým neparfémovaným krémem – my doporučujeme bariérový krém od Coloplastu. A těsně ke konečníku vkládejte složenou netkanou textílii. Současně můžete 1–2× denně provádět sedací koupele v odvaru z řepíku lékařského – pak řádně vysušit, namazat a vložit záložku z netkané textilie – tu často měnit. Je též potřeba posilovat svaly v konečníku, aby zůstal kontinentní.

Mgr. Iva Otradovcová Ústřední vojenská nemocnice Praha 737 009 015

Dobrý den,jsem dva měsíce stomik…mam trvale vývod, prosím kolik dnů je běžné nevyprazdňovat se…trochu mě děsí, že třetí den mám pytlík čistý…snad jen šelem.Dekuji za odpověď. Helena

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

12. 12. 2017

Dobrý den,

normální to není. Je vhodné obrátit se na pracoviště, kde Vás operovali a nechat si vše zkontrolovat a vysvětlit – chirurg nebo stomická sestra. Záleží na tom kolik a co jíte. Pokud by Vás břicho bolelo, neodcházely plyny a stolice a bylo Vám na zvracení, musíte lékaře vyhledat ihned.

Hezký den Mgr. Iva Otradovcová, stomická sestra ÚVN Praha

Dobrý den, týden se starám o maminku, která je měsíc po operaci a ma natrvalo vývod v kožní řase -ileostomii. Učím se používat pomůcku a už v nemocnici si stomicka sestra nevěděla rady. Maminka ma velmi podrážděnost pokožku kolem stomie a velmi ji to bolí při výměně pomůcky. Používáme jednodílně sáčky. Potřebuji poradit co mám dat na zničenou rudou kůži kolem Stomie a zda přes bolest mám na to aplikovat ochranný film aby podložka držela. Existuje nějaký hojivy krém a gel, na který mužů aplikovat ?

Děkuji za radu.

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

29. 11. 2017

Dobrý den. Na ošetřování stomie v kožní řase je potřeba vybrat vhodný typ konvexní podložky – měkkou, střední nebo tvrdou. Dělají je všechny firmy v jednodílném i dvoudílném systému. Typ podložky je potřeba vyzkoušet a ověřit, zda funguje. V tom Vám musí pomoci stomická sestra. Hmota podložky je ze speciálního materiálu a pokud bude dobře držet – umí za 2–3 dny kůži okolo stomie zcela zhojit. Nevím, kde byla operace, ani zda mají stomickou sestru. Můžete mi napsat a poslat foto břicha na mail: iva.otradovcova@uvn.cz Zkusím vám poradit více. Hezký den Mgr. Iva Otradovcová stomická sestra ÚVN

Dobrý deň,môj synovec je 29 dní po vyvedeni ileostomie,operácia bolo po týždni narodenia.bohužiaľ žiadne sacky nedrzia a okolie vývodu je zmacerovane.akosi sa nedarí nájsť vhodný krém na zahojenie a má to skoro až k chrbatiku.neviete prosím poradiť,je síce v nemocnici,chá­pem,že to hojenie je nadlho,ale občas sa mi zdá,že je to iba o nepodarenych pokusoch.dakujem

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

15. 11. 2017

Dobrý den, chápu-li Váš dotaz správně jedná se o novorozence. Pošlete mi prosím fotku bříška se stomií – pokusím se Vám poradit, co udělat, jaké prostředky použít a kde je sehnat. Ještě mi prosím napište váhu dítěte a rozměry bříška – výběr vhodných sáčků. Můžeme komunikovat přímo přes můj mail. Hezký den iva.otradovcova@uvn.cz +420 737 745 0­03 Mgr. Iva Otradovcová, Ústřední vojenská nemocnice Praha

Dobrý den, Babička má urostomii a je doma (týden po návratu z nemocnice) Bohužel není příliš schopna si provádět sama výměnu. Párkrát nám stomie podtekla a bohužel nám docházejí pytlíky. Dají se akutně sehnat někde i o víkendu (Praha a okolí).

Jelikož v domácnosti je potřeba se starat prakticky nepřetržitě o nemocného dědečka. Nexistuje nějaká možnost konzultací doma (za nějaký příplatek) alespoň v této ranné fázi abychom se to pořádně naučili a především abychom něco nepodcenili

Děkuji

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

08. 09. 2017

Dobrý den, pokud Vám pomůcky opakovaně podtékají kontaktujte stomickou sestru nemocnice, kde babičku operovali. Ví jaké pomůcky jí zkoušela a jaké má ještě další možnosti. Počet sáčků podléhá limitu, který je stanovený zákonem. Pacient může dostat 30 ks uro sáčků jednodílného systému nebo 15 ks podložek a 30 ks uro sáčků dvoudílného systému na 1 měsíc + vhodné příslušenství. Na pomoc s ošetřováním doma jsou terénní proškolené sestry. Pokud mi napíšete mail, pošlu Vám v příloze kontakt na tyto sestry. Do tohoto sdělení mi nejde tabulka vložit. V první řadě bych se ale obrátila na stomickou sestru do nemocnice – určitě si babičku pozvali na kontrolu. Pokud budete potřebovat, můžete zavolat na 737 009 015 nebo 973 202 914. sto­mická sestra ÚVN Mgr. Iva Otradovcová

Dobrý den, mám maminku po ilestomii, taktéž máme problémy s protékáním sáčku- i několikrát denně, kůže v okolí ilesomie je podrážděná až krvácivá a pro maminku velice bolestivá. Při výměnách sáčků mažeme podrážděné okolí dle doporučení sester tzv. „genciánkou“, necháme zaschnout . Podtékání je často v místech nerovností. Mohu se tedy zeptat, postupujeme s ošetřením správně, lze použít nějakou pomůcku, pastu pro utěsnění a je nějaký prostředek na vyléčení krvácivého podrážděného okolí stomie? Předem děkuji za odpověď. Iva

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

26. 12. 2016

Dobrý den, ideální by bylo obrátit se přímo na stomickou sestru na pracovišti, kde maminku operovali – ta ji zná nejlépe a poradí Vám. To, co popisujete nevidím. Vycházím pouze z Vašeho popisu. Ale pravděpodobně se jedná o maceraci peristomálního okolí, které způsobila podtékající agresivní stolice. Nejprve musíte zabránit podtékání – výběrem vhodného stomického systému – pomůže Vám stomická sestra. Zcela určitě na takto poškozenou kůži nepatří „genciánka“! Poškozenou kůži je vhodné osprchovat vlažnou vodou, osušit netkanou textílií, vlhkou a krvácející kůži zasypat stomickým zásypem (postup musí ukázat sestra) a aplikovat vhodný stomický systém (plochá nebo konvexní podložka, jednodílný nebo dvoudílný) a příslušenství (pasta, vkládací kroužek, atd.) Vím, že je to složité. Proto by Vám měla poradit, vše ukázat a také Vás vybavit stomická sestra. Pokud Vám neporadí Vaše stomická sestra, můžete mne kontaktovat na mailu: iva.otradovcova@uvn.cz nebo na tel. 737 009 015. Hezký den Mgr. Iva Otradovcová – stomická sestra ÚVN Praha

Dobry den, Vážená paní měl by na Vás dotaz ,mám maminku po operaci střev s dočasný vývodem tenkého střeva cca na tři měsíce, dle lékaře, primáře …Maminku z JIP přeložili na oddělení chirurgie . Na JIPu ji po operaci vyměnlili 3 sáčky za cca 11 dní a na chirurgii za 4 dni co tam je, 11 sáčků ! Teď, už momentálně asi 4–5 dnů má takoví zvláštní vývod, protože jí ty sáčky nedrželi , tak jí do otvoru zavedli takovou hadičku s balónkem, který, když zavedou , tak ho naplní nějakou tekutinou, a přes hadičku ty tekutiny a asi strávené jídlo teče do sáčku , který je pod postelí… Ale i přes to všechno, cca každých 20 min z otvoru vytékají různé věci, ( na pohled nic příjemného), a kolem otvoru to rudne víc a víc. nevíme si s tím rady a nechci nikoho urazit, ale podle toho, ani přítomné sestry na oddělení… Děkuji moc za odpověď… S pozdravem Ňaršanský – 776 357 251

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

24. 11. 2016

Dobrý den pane Ňaršanský, omlouvám se, ale nejsem kompetentní vyjadřovat se k ošetřování pacientky, kterou neznám a leží v jiném zdravotnickém zařízení. Obraťte se prosím, v tom konkrétním zdravotnickém zařízení na stomickou sestru – jistě Vám ráda poradí a pomůže. Hezký den Mgr. Iva Otradovcová – stomická sestra ÚVN Praha

Dobry den.Mam maminku po operaci nadoru s definitivnim vyvodem.Osetrujeme ho jak nam naridila stomasestra, ale kolem stomie je to zarudle, krvaci to a sacky nedrzi.Hned druhy den odpadnou a sestra se pak zlobi ze ma velkou spotrebu.Nevite co s tim? Diky za odpoved, Lenka.

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

22. 08. 2016

Dobrý den, odpověď je trochu složitější. Potřebuji odpovědět na pár otázek, abych zjistila v čem může být problém Pokud chcete zavolejte mi na 737 009 015 nebo 973 202 914 a zkusím Vám trochu poradit. Můžete mi též napsat a poslat foto břicha a stomie na můj mail iva.otradovcova@uvn.cz Můžeme se též domluvit na osobní konzultaci. Mgr. Iva Otradovcová stomická sestra ÚVN Praha

Vážení, dnem 9.března 2016 jsem se stal stomíkem, tento den jsem byl operován s problémem tlustého střeva původní záměr byl, že budu mít vývod přechodně, o pět dnů proběhla reoperace a vývod mi byl přeoperován na trvalý. Nyní chodím na chemoterapii a ozařování do nemocnice Bulovka a je předběžně plánováno další léčení do konce října. Mám dotaz kdybych chtěl další rekonvalescenci podstoupit v lázeňském zařízení, koho mám požádat o návrh na lázně a v jakém časovém intervalu. Obvodní lékařka mi doporučila abych přinesl doporučení od předchozích zařízení, nevím zda od chirurgů (nem.Motol) nebo onkologie nemocnice na Bulovce. Jsou nějaké lázně, které se spesializují na problematiku koloskopie? Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Buďte zdrávi. Červinka Jiří( 65 ) TIŠICE – KOZLY 9

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

13. 08. 2016

Dobrý den, zcela určitě dejte obvodní lékařce zprávu z chirurgického i onkologického pracoviště. Lázně, které by se specializovaly na péči o pacienty se stomií nejsou. Stomik může do všech typů lázeňských zařízení, pokud mu dobře drží stomický systém. Pouze by se měl vyvarovat navštěvy parní sauny, kryokomory a zařízení s vířivkou v oblasti břicha. Lázeňský lékař Vám vybere procedury přímo pro Vás. Bude záležet zda budete chtít lázně hrazené z veřejného zdravotního pojištění – ty Vám vybere Vaše pojišťovna a také stanoví dobu pobytu nebo si je budete hradit jako samoplátce. Více informací můžete získat na informační lince Vaší pojišťovny a u praktického lékaře. Hezký den Mgr. Iva Otradovcová – stomická sestra ÚVN Praha, iva.otradovcova@uvn.cz

Dobrý den, mám nyní krátce mamku po operaci tlustého střeva pro karcinom. Má udělaný dočasný vývod s výpustnými sáčky. Pracuji jako zdravotní sestra a u stomiků máme i v noci nařízenou kontrolu po 2hod. Připadá mě to zbytečné a hlavně život obtěžující s představou, že bych měla i doma mamku každé dvě hodiny budit a dívat se do sáčku. Je to opravdu nutné? A ještě bych se chtěla zeptat, jak se volí sáčky? Připadá mě jednodušší vyměnit sáček celý, než je vypouštět. Zatím nemám žádné podrobnosti ohledně mamčiny stomie, ale má ji na levé staně, lehce nad pupkem. Díky

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

10. 05. 2013

Dobrý den, něco jiného je kontrola v těsném pooperačním období v nemocnici a něco jiného pobyt edukovaného a stabilizovaného pacienta v domácím prostředí. Pro Vás je důležité zda má maminka dočasnou kolostomii nebo ileostomii. Podle typu stomie bude edukována o vhodných pomůckách – aby nejlépe vyhovovaly tvaru těla a manuální zručnosti. Zda vybrat jednodílný nebo dvoudílný systém – je potřeba zohlednit požadavky pacienta, aby zvádal sebepéči. Výpustný nebo uzavřený sáček zase volte podle konzistence stolice a typu stomie. Noční kontroly v noci – dle stavu, množství odpadů, atd. Pokud má pacient velké odpady stomií doporučuji některý ze sáčků se širokou uro výpustí a napojit na sběrný sáček (jsou v jedno i dvoudílné variantě). Pacient se potřebuje vyspat a edukovaný pacient si při problému sestru zavolá. Vždy je vhodné vycházet z aktuálního zdravotního stavu pacienta, jeho aktuálních potřeb. Hezký den Mgr. Iva Otradovcová Chirurgická klinika 2.LF UK a ÚVN Praha Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha

Dobrý den. Od 1.1 2012 mám stomii , po operaci chci začít s posilováním a zesílením těla a jeho estetické ůpravě. Proto se chci zeptat na možnosti posilování a kulturistiky. Potřebuji poradit s intenzitou a pokud možno zařízení v Praze kde mi názorně poradí a zodpoví další dotazy. Nechci si ublížit ani zhatit práci lékařů. Děkuji za odpověd. Josef Švarc tel 722 621 658

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

30. 01. 2012

Dobré ráno pane Švarci, odborníci doporučují 3 měsíce šetřit břicho a zatěžovat ho postupně – to je doba potřebná ke zhojení všech vrstev břišní stěny. Nelze opomenout ani nebezpečí vyklenutí parastomální kýly. Je vhodné při námaze používat břišní pás. Nejlépe Vám poradí v nemocnici, kde Vás operovali, znají Váš celkový zdravotní stav a všechny souvislosti s Vaší stomií. Obraťte se na Vaši stomickou sestru a ošetřujícího lékaře. Zcela určitě Vám doporučí nejvhodnější postup a event. i zařízení, kde lze vhodně cvičit. Hodně úspěchů Mgr. Iva Otradovcová Stomická sestra ÚVN Praha

Dobrý den. Jsem čerstvý,(dva měsíce)dočasný(dou­fám) ileostomik. Vše kolem stomie začínám docela dobře zvládat ale mám jediný problém který mě denně trápí a to je neustálá žízeň !!Funkčního střeva mám nyní pouze asi 50–60cm.Piji rehydratační roztok a jsem napojen(doma)denně (asi15 hodin)na výživový vak.Vše pravidelně dostávám z nemocnice.Snažím se aby rehydratační roztok činil 90 procent denního přijmu tekutin jak mě bylo doporučeno ale stále mám žízeň.(podvádím minimálně,dám si deci džusu nebo čaje dvakrát denně) Také by mě zajímalo zda jde tento roztok něčím nahradit. Je velice nechutný (zvedá mi žaludek)a představa,že ho mám pít ještě tři měsíce mě děsí.Co iontové nápoje pro sportovce nebo něco podobného(něco chutnějšího) ??? pORAĎTE PROSÍM.! Děkuji Zdeněk.

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

02. 01. 2012

Dobré ráno, zcela určitě kontaktujte nutriční specialistku – zkušenou, která Vám poradí a sestaví denní jídelníček. Též Vám doporučí vhodné potravinové a výživové produkty. Hodně úspěchů Mgr. Iva Otradovcová Stomická sestra ÚVN Praha

Dobrý den, mám udělanou stomii axiální a začalo mě zlobit vyprazdnování konečníkem je stále častější a stomii je zúžená mám i dilatátor ale ten nemohu dostat dovnitř je moc velký. Používám pouze prst a to malíček jiný prst nedostanu dovnitř. Mám jít na další operaci prý mi pan doktor odpojí to střevo aby nešla stolice konečníkem tam mám právě dosti velké potíže. Zajímalo by mě jak se tato operace dělá jestli se zase musí otevírat celá ta rána nebo jestli se stomie dá nějak posunout vytáhnout? Jsem po operaci pár měsíců od března a myslela jsem že už nebudu muset nic takového podstupovat.

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

17. 07. 2011

Dobrý den, Takto individuální komplikaci musíte řešit přímo s lékařem nebo stomickou sestrou. Nelze obecně odpovědět, je třeba znát všechny souvislosti Vašeho onemocnění.

Prosím poradte mi co dělat při střevní chřipce. Je nějaký lék který si mohu vzít když mám stomii?

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

05. 05. 2011

Dobrý den především je nutné dopňovat hořké tekutiny bez bublinek v dostatečném množství. Jíst ppouze bílé pečivo, vařenou rýži nebo těstoviny a vývarové polévky s těstovinou. Zcela určitě vynechat ovoce, zeleninu, maso a všechna koření a dráždidla. Pokud se stav nejpozději do 3 dnů nezlepší je vhodné vyhledat pomoc svého praktického lékaře nebo se poradit individuálně u své stomické sestry. Obecně můžete se stomií užívat všechny léky. Důležité je proč Vám byla stomie založená. Pozor se musí dávat u střevních zánětů, u krvácení a dalších přidružených chorob. Proto je vždy vhodné poradit se se svým lékařem, který zná i všechny Vaše choroby. Hezký den Mgr. Iva Otradovcová Stomická sestra ÚVN praha

Po operaci se mi, minulý týden , v oblasti pupku udělala pištěl, najednou je ze mě částečný ileostomik.Mám velké problémy s aplikací sáčků, protože vývod je v jizvě u pupku a spodní část jizvy tvoří takovou strusku, pytlík mi nejde připevnit a pořád protýká, už jsem z toho zoufalá. Poradíte mi nějaký jiný druh pytlíku s větší lepící částí, nebo nějaké pomůcky, které by mi pomohli, nástavce a tak.Setra v nemocnici mi jen přinesla 30 pytlíků Draina S mini a poraď si jak umíš.Ještě bych se chtěla zeptat, jak částo mám nárok na nové pytlíky.Budu Vám moc vděčná za odpověď a pomoc. Mrhalová (49 let)

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

01. 05. 2011

Dobrý den, zkuste se s problémem obrátit na stomickou sestru nemocnice, kde Vás operovali a nejlépe znají Váš stav. Pokud bych Vám měla radit ve výběru stomické pomůcky, potřebuji vidět Vaše břicho minimálně na fotografii, abych si představila v jaké oblasti máte problémy. Pokud chcete foto poslat – moje adresa je iva.otradovcova@uvn.cz Hezký den Mgr. Iva Otradovcová Stomická sestra ÚVN Praha

Dobrý den, mohu se zeptat jak dlouho po operaci trvá než stolice přestane odcházet konečníkem? Nebo bude odcházet stomii a zároven i normálně. Děkuji

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

27. 04. 2011

Dobrý den, protože nevím jaký typ výkonu máte provedený, požádejte o vysvětlení svého lékaře nebo stomickou sestru. Hezký den

Dobrý den, jsem nováček s kolokostomii a zajímá mě jestli je možné získat euro klíč od toalet? Kam se mám obrátit?

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

22. 03. 2011

Dobrý den poptejte se na sociálním nebo humanitárním odboru Vašeho místního úřadu. Hezký den Mgr. Iva Otradovcová

Dobrý den, jsem deset dní po operaci mám kolokostomii a ještě mi nebyl odstraněn jezdec. Mám při vyprazdnování stále velké křeče abolesti. Je možné že se to po vyndání jezdce všechno zlepší? Nebo jak dlouho můžou bolesti a křeče zůstávat. Děkuji za odpověd. Katka.

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

18. 03. 2011

Dobrý den Katko, zde těžko radit bez znalosti celé situace. U nás jezdec odstraňujeme za hospitalizace. Obraťte se na svého operatéra nebo stomickou sestru v nemocnici, kteří znají Váš zdravotní stav a pooperační průběh a domluvte se. Hlavně se nebojte zeptat a nechat si vše vysvětlit. Více Vám nyní neporadím Bc. Iva Otradovcová Stomická sestra ÚVN Praha

Jaké jsou měsíční limity pro předpis stomických pomůcek a příslušenství ke stomiím?

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

20. 01. 2011

Kolostomik 10 podložek a 60 sáčků uzavřených nebo 30 výpustných – dvoudílný systém 60 uzavřených nebo 30 výpustných sáčků – jednodílný systém

Ileostomie 10 podložek a 30 výpustných sáčků – dvoudílný systém 30 výpustných sáčků – jednodílný systém

Urostomie 15 podložek a 30 urostomických sáčků – dvoudílný systém 30 urostomických sáčků – jednodílný systém

Všichni mají 2760 Kč na pastu 60g a 30g nebo 360 g ročně Čistící prostředky je 500 Kč na měsíc. Prostředky, které jsou v kapitole ostatní jsou zatím bez limitu. Přesně Vám poradí každá sestra ve stomické poradně. Bc. Iva Otradovcová stomická sestra ÚVN

V okolí stomie mám podrážděnou pokožku, mohu o ni nějak pečovat?

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

20. 12. 2010

Dobré ráno, Vy o svoji peristomální kůži dokonce pečovat musíte. Určitě je vhodné pravidelné nanášení ochranného filmu nebo silikonu bez obsahu alkoholu před nalepením pomůcky. Doporučuje se též používání stomických krémů. Poškozenou kůži lze ošetřit stomickým pudrem, hydrokoloidní rouškou. Zkušená sestra by měla posoudit stav Vaší kůže a vybrat vhodnou ochranu i poradit s prevencí. Bc. Iva Otradovcová stomická sestra ÚVN Praha 737 009 015, 973 202 914

Co mám dělat, když se mi stomie zužuje?

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

19. 12. 2010

Dobrý den,
každou stomii je potřeba pravidelně kontrolovat. Kontrola průchodnosti stomie se má dělat alespoň 1× za měsíc. Mastným krémem natřený prst zasunete do otvoru stomie. pokud prst prochází volně a volně s ním můžete otáčet je vše v pořádku. Pokud je prst ze stran svírán sliznicí nebo kůží, je vhodné kontaktovat svojí stomickou sestru nebo začít pravidelně provádět dilataci stomie – tj. 1–2× denně vsunout prst do stomie a asi 15 minut s ním lehce posunovat nahoru a dolu a otačet do stran. Začíná se malíčkem a přechází se na širší prst. Po několika dnech zaznamenáte mírné uvolnění. Dilatovat, ale musíte stále. Po uvolnění zúžení stačí dilatace 1–2× týdně, ale nesmíte přestat. Pokud by Vám odpor nedovoloval zasunovat prst, jsou k dispozici dilatátory – musí je schválit revizní lékař a je na ně asi 250 Kč doplatek. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že prst je vhodnější – je v něm cit a víte kam saháte. Pokud je důvod zužování jiný kontaktujte svého proktologa nebo stomickou sestru.
Bc. Iva Otradovcová
stomická sestra ÚVN Praha

Co mám dělat, když mi nedrží podložka a podtéká mi obsah?

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

19. 12. 2010

Dobré ráno, důležité je sdělit mi jaký typ stomie máte – zda kolostomii nebo ileostomii nebo urostomii, jaký máte typ pomůcky – jednodílnou nedo dvoudílnou, jakou firmu atd..... Podtékání je složitý problém z mnoha důvodů a je potřeba posoudit mnoho parametrů. Zkuste mi zavolat na 737 009 015 nebo 973 202 914 a zkusím Vám poradit detailněji. Bc. Iva Otradovcová stomická sestra ÚVN Praha