Sestry radí

Padající sáček u 89 leté babičky. Dobrý den, prosím o radu. Babička 89 let, má rok a půl stomii, pod pupkem, a často jí sáček padá. Neumí se sama obsloužit ( problémy se zrakem, ač je jinak pohyblivá a vitální ) , takže pokud sáček spadne, ihned musí někdo pomoci. Moje matka tudíž nemůže od seniorky nikam moc na dohled odejít, což je neúnosné. Mohli byste prosím poradit, jak situaci zlepšit, jednak třeba pomůcky, aby sáčky tak často nepadaly, a jednak, zda existuje třeba nějaká mobilní hrazená služba, která by mohla v případě nouze pomoci (třeba v předem určené dny, aby nemuseli být příbuzní stále držení v dosahu.,..)? Děkuji předem za radu, s pozdravem Lada Veselková

Bc. Iva Otradovcová

Bc. Iva Otradovcová

28. 01. 2019

Dobrý den, nevím, jaký typ vývodu paní má, ale možná to nebude podstatné. Chodí paní do poradny stomické sestry? Kdo jí předepisuje pomůcky? Tělesný profil se mění a je na to vždy potřeba zareagovat i změnou stomického systému. Možná paní zhubla nebo naopak přibrala. Pokud vám pomůcka nedrží – je dobré řešit to se stomickou sestrou nemocnice, kde byla operace – mají dokumentaci a znají ji. Pomůcek je velké množství a je třeba vybírat ji individuálně.

Pokud není paní zcela soběstačná, požádejte jejího praktického lékaře o zajištění služby sester z agentury domácí péče, které navštěvují pacienty doma. Potom existují tzv. terénní stomické sestry(Medimat, Lastrona,…), které jsou schopné přiject za pacientem domů a pomoct mu vybrat vhodný typ stomického systému a poradit.

Celkově můžete situaci řešit se sociálním odborem místního úřadu – tam by Vám měli kvalifikovaně poradit a nabídnout možnosti řešení. Nevím odkud jste – trochu jiné možnosti má velké město a trochu jiné vesnice.

Na Vaše otázky ráda odpovím

Mgr. Iva Otradovcová – stomická sestra ÚVN Praha