Sestry radí

Dobrý den. Po operaci(rakovina konečníku) mám vývod tl.střeva a zašitý zadek. Už to je tři měsíce a zatím nikdo (lékař,ke kterému chodím na kontroly po třech týdnech – beru ještě chemoterapii,ani stomasestra) nechtěl vidět stav stomie.
Není to tak,že by jsem se s tím chtěl pochválit,jen přemýšlím,jestli to je normální. Problémy zatím nemám,jenom stomie se zmenšila.
Děkuji za odpovědˇ. Zdeněk.

Radomíra Fierlová

Radomíra Fierlová

17. 10. 2018

Dobrý den, kontrola i bezproblémové stomie by měla být cca do měsíce, může se lišit dle pracoviště. Jde o to, že po operaci cca do 2 měsíců mění svůj tvar. Opadne otok (klesne), přiroste, vypadnou stehy, okraj se stáhne jizvou (zmenší se průměr)Může se břibrat na váze nebo naopak ubrat a pomůcka, která vyhovovala při propuštění, tak 3 měsíce od operace již vyhovovat nemusí a je za potřebí změnu pomůcky nebo kosmetiky. Stomii by měla kontrolovat stomická sestra na chirurgii nebo onkologii, popř. lékař. Pokud došlo ke zmenšení stomie je nutné upravit průměr stom. pom. aby nedošlo vlivem dráždění stolice na kůži k jejímu poškození.Pěkný den