Sestry radí

Dobry večer,prosim vas o radu.Môj manžel je tri tyždne po operacii hrubeho čreva s naslednou kolostomiou,učime sa stym žit,ale ma problem s konečnikom,stale mu z neho vyteka krvava tekutina,okolie ma podraždene ,bolave a velmi ho to štipe,poradte čo mu mam na to dat,aby som neuškodila,ešte pichame fraxiparin.Dakujem vam za odpoved.

Radomíra Fierlová

Radomíra Fierlová

24. 01. 2018

Dobrý den asi odpovídám pozdě. Problémy po operacích z vytékáním nějakého sekretu z konečníku existují,ale je nutné znát příčinu. Nejsem plně seznámena s diagnózou vašeho manžela a proto příčiny mohou být různé.Často odchází zbytková stolice nebo hlen a někdy i krvavý hnenový odpad. Zbytková stolice např. operuje-li se v ileosním stavu a pacient nebyl dostatečně z různých důvodů připraven ( většinou to ani nejde ),to ale časem po operaci odezní. Odchod hlenů je přirozný,protože zbytek střeva,který vede ke konečníku je stále živá tkáň a ta hlen produkuje,takže se hromadí,stéká a čas od času vznikne nutkání jako na stolici ,pac. je nucen si sednout na mísu a hlen odejde. Jedná-li se o krvavou sekreci ,může se jednat pouze o stomii paliativní s tím že útvar u konečníku zůstal a dráždí dál sliznici.Ale do podrobna by jste to měla konzultovat s lékařem.Již je to pár týdnů od operace,histologie i následná péče vám jistě byla lékařem sdělena. Pokud se jedná o péči o podrážděnou kůži v okolí konečníku je třeba ji chránit např.krémy ( Sudocrem,Mena­lind,zinková pasta a pod. ) Pěkný den