Pacientská práva

Dobrý den.Na všech stránkách čtu jak se chovat a co dodržovat v případě kdy člověk díky špatnému zdravotnímu stavu přijde ke stomii, ale zatím nikde nemůžu najít jak se bránit faktu že jsem vinou nemocnice k této diagnoze přišel.Krátce popíši.Byl jsem na odstranění ledvinových kamenů a až po dvou dnech při velkých bolestech bylo zjištěno že mi bylo narušeno střevo a tekutina tekla do břicha..Nechápu že si tohoto nevšiml operatér dřív než jsem byl odvezen z operačního sálu.Takže teď místo cca 2měsíční pracovní neschopnosti mám na rok i déle vystaráno když bude vše v pořádku. I relativně zdraví jedinec může takto dopadnout.Můžete mi prosím poradit.Děkuji­.Němec Josef.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz do naší poradny.

Bohužel nedisponuji bližšími informacemi k Vašemu případu, pokusím se Vám tedy nastínit alespoň základní možnosti Vašeho dalšího postupu.

V prvé řadě se můžete v souladu s ust. § 93 zákona o zdravotních službách obrátit se stížností na postup operatéra přímo na poskytovatele zdravotních služeb, tedy nemocnici, kde Vám byl operační zákrok proveden. Nemocnice je v takovém případě ve lhůtě 30 dní (v odůvodněných případech 60 dní) povinná vyřídit Vaší stížnost a informovat Vás o výsledku šetření.

Nebudete-li souhlasit s vyřízením stížnosti nemocnicí, můžete podat stížnost k příslušnému krajskému úřadu dle místa nemocnice. V takové stížnosti zároveň uvedete důvody Vašeho nesouhlasu s vyřízením stížnosti.

V případě větší komplexnosti případu Vám doporučuji kontaktovat advokáta se zaměřením na náhrady újmy na zdraví. Advokát s Vámi na základě bližších informací o případu bude koordinovat další postup a případné vymáhání náhrady za újmu způsobenou na zdraví, ztížení společenského uplatnění a účelně vynaložených nákladů spojených s péčí o zdraví.