Kontakt s přáteli a rodinou

Stomik se musí vyrovnat nejen s nemocí a fyzickými změnami spojenými se založením vývodu, ale i psychickou zátěží způsobenou vznikem nové situace v oblasti osobní, pracovní a sociální. Tento stres často způsobí narušení partnerských, rodinných i přátelských vztahů.

Hlavním stresorem je změna fyzického vzhledu (samotná stomie, pooperační jizvy, kolísání tělesné hmotnosti, kožní projevy) a psychické obtíže – nejistota, zda bude stomik vše zvládat sám, obavy z toho, jak tuto skutečnost přijme zaměstnavatel nebo přátele, strach ze ztráty partnera atd. To vše často způsobí, že se pacient uzavírá do sebe, vyhýbá se svému okolí nebo je přímo podrážděný a pesimistický. Obvykle překvapivě funkčním řešením je prostá informovanost pacienta, ale i jeho okolí, zejména pak rodiny. Předsudky a neschopnost mluvit o problémech otevřeně přináší pouze disharmonii i dříve funkčních soužití.

Nebojte se, mluvte o všem, co Vás trápí. Zpočátku s lékařem a stomasestrou, později s partnerem a blízkou rodinou. Pokud budete mít oporu v těchto lidech, je pak už jen na Vás, kdo z dalšího okolí bude se skutečností, že jste stomik, obeznámen. Stomie se velmi dobře schová pod oděvem, proto se určitě nezatěžujte pocity, že Vás někdo pozoruje, že si Vás neváží nebo se Vás třeba i štítí a bojí. Máte stále své kvality, znalosti a zkušenosti, a zejména kvůli těm si Vás společnost váží.

Užitečné kontakty, které se Vám mohou hodit:

  • ILCO kluby v ČR naleznete ZDE
  • Kontakty na odborné poradce naleznete ZDE
  • Nejbližší prodejna/výdejna pomůcek ZDE
  • Spolupracující psychoterapeuti, lékaři a stomasestry ZDE