Jste zde: Stomici.cz Život se stomiíCo Vás čeká?...aneb Životní styl se stomií Co sám nezvládat (kdy vyhledat pomoc lékaře, stomasestry atd.)

Co sám nezvládat (kdy vyhledat pomoc lékaře, stomasestry atd.)

Kromě již zmíněných komplikací, by měl pacient konzultovat s lékařem či stomasestrou vše, čím si není stoprocentně jistý a co není „tradičním chováním“ jeho stomie. Ať už se jedná o kožní problémy, hypergranulace, špatné držení pomůcky nebo bolesti v okolí stomie atd. Zcela určitě bez poučení neřešte žádnou změnu tvaru, velikosti, krvácení nebo změnu barvy stomie. Konzultujte vše, co souvisí s bolestí břicha, zácpou nebo průjmem. I zdánlivá banalita jako špatné holící pomůcky může vést k zánětu chlupových folikulů či mechanickému poškození.

Rozhodně svými dotazy a problémy nikoho neotravujete. Je vhodnější s odborníkem zkonzultovat i maličkost, neboť i ta může být následně neřešitelnou komplikací. Nejlepší je kontaktovat stomasestru. Nevymlouvejte se sami sobě na nedostatek času, vzdálenost a jiné překážky. V dnešní době lze poslat i fotku problému pořízenou foťákem na mobilu. Stomasestra může problém i tak posoudit a poslat pacienta k odborníkovi.

Nevadí, že jste se již na něco ptali, někde něco četli nebo potřebujete znovu konzultovat již konzultovaný problém. Ptejte se na postup při lepení pomůcek, přípravu pomůcek, úpravu domácího prostředí, změny v jídelníčku, pohybový režim, co a jak máte cvičit. Mnoho věcí je třeba v lidském životě opakovat a upevňovat.

Mnoho témat můžete konzultovat s ostatními pacienty, například v klubech. Nezapomínejte ale, že každý je individuální jedinec s jedinečnou tělesnou konstitucí a všechny změny a potřeby je tedy vhodné konzultovat s odborníkem. Mnoho jedinců neví přesně, jaký mají typ stomie, co jak mají přesně použít, proto veďte i stomiky, se kterými se setkáváte, ke kontaktu a důvěře ve zdravotnický personál, stomasestry a lékaře.

Nejvhodnější je, pokud pacient dochází do poradny a ke stomasestře, kde byl operován. Zde mají celou zdravotní dokumentaci a nejlépe budou reagovat na Váš jakýkoli problém. Jste totiž jejich pacient.

Sice by stomii mělo umět ošetřit téměř každé chirurgické pracoviště, ovšem v praxi je lepší kontaktovat přes firemní linku nejbližší poradnu stomasestry a domluvit si návštěvu.