Jste zde: Stomici.cz ČlánkyStomie pod drobnohledem Způsobuje bakterie infikující dobytek Crohnovu chorobu?

Způsobuje bakterie infikující dobytek Crohnovu chorobu?

Způsobuje bakterie infikující dobytek Crohnovu chorobu?

Odborníci již delší dobu upozorňují na onemocnění postihující stáda skotu, které způsobuje bakterie Mycobacterium Paratuberculosis, a domnívají se, že má pravděpodobně úzkou souvislost s Crohnovou chorobou u lidí.

Paratuberkulóza skotu

Bakterie s názvem Mycobacterium Paratuberculosis způsobuje tzv. paratuberkulózu skotu, běžné chronické onemocnění hospodářských zvířat projevující se průjmem a hubnutím. Choroba často končí úplným vyčerpáním zvířete a jeho následnou smrtí. Od nakažení do propuknutí prvních klinických příznaků však může uběhnout mnoho let.

Infikované mléko

Bakterie způsobující paratuberkulózu se z infikované krávy dostanou do mléka. Zpracování mléka pasterací, tedy jeho zahřátím na 72 °C po dobu 15 sekund, se ukázalo jako nedostatečné pro zničení všech bakterií způsobujících paratuberkulózu. A je tedy možné, že i takto zpracované mléko může obsahovat nebezpečné bakterie. Nemoc se také neomezuje pouze na skot. Nakazit se mohou i další zvířata jako ovce, primáti, králíci, lišky atd. Experti se domnívají, že tato zvířata bývají nakažena infikovanými stády skotu, není však známo, zda se bakterie mohou přenést zpět na hospodářská zvířata.

Souvislost s Crohnovou chorobou

Existuje více teorií o vzniku Crohnovy choroby u člověka. Od 80. let minulého století se však stále častěji poukazuje na souvislost tohoto onemocnění s paratuberkulózou skotu. V rámci studie z roku 1992 byla odebrána střevní tkáň 40 pacientům s Crohnovou chorobou, 23 nemocným trpícím ulcerózní kolitidou a 40 osobám bez zánětlivého onemocnění střev. 65 % vzorků tkáně od pacientů s Crohnovou chorobou obsahovalo původce paratuberkulózy, na rozdíl od pouhých 12,5 % vzorků od zdravých jedinců. Vědci tak došli k závěru, že Mycobacterium Paratuberculosis hraje roli u některých případů Crohnovy choroby. Této hypotéze nahrává zejména nápadná podoba obou nemocí a průkaz stejného druhu mykobakterie ve střevech nemocných lidí a zvířat.

Zdroje: ibdcrohns.abou­t.com

19. 8. 2012 | Redakce Stomici.cz | Stomie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.