Jste zde: Stomici.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Znamená výměna zkušeností mezi pacienty na internetu opravdovou pomoc?

Znamená výměna zkušeností mezi pacienty na internetu opravdovou pomoc?

Odpověď je dopředu jasná: Ano, výměna zkušeností mezi lidmi s chronickým onemocněním, postižením nebo jiným podobným osudem je klasická oblast svépomoci, která se na internetu objevuje. K tomuto výsledku dospělo také zasedání “Nová média – nová pomoc?“, na němž se na konci roku 2010 v Berlíně sešlo 200 aktivistů, vědců a odborníků.

Internet a informace

Světová internetová síť je dnes nejvíce využívaným zdrojem odpovědí na otázky týkající se zdraví. Neustále se objevují nové příležitostí k přímé výměně informací mezi nemocnými. Téměř polovina pacientských sdružení provozuje vlastní diskusní fórum, chat nebo blog.

Možné výhrady

Přesto stále ještě existují výhrady proti virtuální výměně zkušeností. Kritici namítají, že „přes internet mě nikdo neobejme“ nebo „nakonec stejně všichni vyhledají osobní kontakt“. Kdežto jiní sami sbírají zkušenosti s virtuální pomocí a jsou přesvědčení o její potřebě.

Důležitost internetu

Černobílé vidění však tomuto problému nepomůže. Spíše ochromuje vývoj a urychluje vzrůst poptávky od postižených, kteří nemají spojení na organizovanou pomoc. Neboť právě jednoduchý přístup a naprostá anonymita vyvolávají novou poptávku po výměně informací na síti. A platí to pro většinu nemocí a postižení. Stránky stomiků jsou jen jedním příkladem z mnoha.

Výsledkem konference je požadavek na podporu a budování takovéto svépomoci. Neboť virtuální pomoc není jen doplněk či obohacení, ale skutečná pomoc pro ty, kteří jsou v této oblasti internetu aktivní a mají snahu vytvořit silné solidární společenství.

Jak dále?

Aby se to povedlo, musí dojít k vytvoření obecných doporučení a přijatelných kritérií kvality pro všechny virtuální poradny a komunitní weby, především ve spojitosti s ochranou dat a transparentností. Dále potřebují všechny samostatně vzniklé pacientské stránky na internetu dostatečnou podporu, kterou často poskytují jednotlivci svým zanícením pro věc a finančním zajištěním, a předávají ji ostatním členům vytvořené komunity.

Zdroje:
http://www.stoma-welt.de

12. 3. 2011 | Redakce Stomici.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.