Jste zde: Stomici.cz ČlánkyAktuality Zánětlivá střevní onemocnění globální nemocí

Zánětlivá střevní onemocnění globální nemocí

Prevalence (poměr počtu nemocných k počtu obyvatel) a incidence (poměr počtu nových onemocnění k počtu obyvatel) zánětlivých onemocnění střev (IBD, inflammatory bowel disease) neustále roste, a to v různých oblastech po celém světě.

Experti provedli systematický přehled všech populačních studií, které popisují incidenci a prevalenci IBD. Zjistili, že výskyt IBD je rostoucí nebo stabilní prakticky ve všech regionech světa, kde byl studován. Celosvětově nejvyšší prevalence zmíněné choroby byla zaznamenána v Kanadě a Evropě, zatímco Asie má prevalenci nižší. V rozvojových zemích se IBD vykytuje vzácně, nicméně se vzrůstající industrializací se incidence zvyšuje.

Všeobecně se Crohnova choroba i ulcerózní kolitida vyskytuje nejčastěji u jedinců mezi 20. a 40. rokem života. Tím IBD ovlivňuje jednotlivce v jeho nejproduktivnějším věku, což vede k dlouhodobému zatížení zdravotnického systému i společnosti.

Zjištěná fakta zdůrazňují, jakou zátěž znamená IBD pro veřejné zdraví, a mohla by podpořit nejen navýšení prostředků na boj s tímto typem nemoci, ale také zahájení cíleného výzkumu v určitých regionech.

leden 2012

Zdroj: sciencedaily.com

24. 1. 2012 | Redakce Stomici.cz | Aktuality

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.