Jste zde: Stomici.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Zánětlivá střevní onemocnění a kolorektální karcinom

Zánětlivá střevní onemocnění a kolorektální karcinom

Existuje souvislost mezi zánětlivým střevním onemocněním a kolorektálním karcinomem? Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida, obecně známé jako zánětlivá onemocnění střev (IBD, inflammatory bowel diseases), způsobují chronické záněty trávicího systému. Ulcerózní kolitida napadá vždy přímo tlusté střevo, zatímco Crohnova choroba nejčastěji postihuje konečnou část tenkého střeva, ale také tlusté střevo nebo konečník. Pokud trpíte chronickým zánětem tlustého střeva, máte vyšší riziko vzniku rakoviny střeva než běžná populace.

Zvýšené riziko

Dva hlavní faktory spojené se zvýšeným rizikem rakoviny jsou doba trvání choroby a rozsah postižení tlustého střeva. Riziko vzniku nádorového bujení se zvyšuje až 8–10 let po objevení Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy. Nejnebezpečnější je z tohoto pohledu stav, kdy je zánětem zasaženo celé tlustého střeva, nejnižší riziko pak mají ti, u nichž je postižen pouze konečník. Pokud je u vás Crohnova choroba lokalizována pouze v tenkém střevě, máte mírně zvýšené riziko rakoviny v postižených oblastech. I když je vaše nemoc na ústupu, jste stále v ohrožení.

Vzácnou komplikací IBD je chronické onemocnění jater známé jako primární sklerotizující cholangitida (záněty žlučovodů), což je závažná choroba vyžadující pečlivou diagnostiku a léčbu. Trpíte-li cholangitidou nebo máte-li v rodinné anamnéze kolorektální karcinom, jste vystaveni vyššímu riziku vzniku rakoviny ještě před dovršením 8–10letého období (od objevení střevního zánětu).

Důležitá je prevence

Některé z příznaků, jako je průjem, bolesti břicha nebo krvácení z konečníku, mohou být časnými varovnými příznaky kolorektálního karcinomu u jinak zdravých lidí. U lidí s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou je obtížnější je posoudit, protože mohou představovat fázi vzplanutí jejich choroby.

Je důležité se poradit se svým lékařem o screeningu rakoviny konečníku a střev. Znalost a povědomí o vztahu mezi zánětlivými střevními chorobami a kolorektálním karcinomem, může vést k včasné diagnóze a léčbě, což snižuje možnost vzniku potenciálních život ohrožujících následků nádorového onemocnění.

Nejlepší způsobem jak odhalit příznaky rakoviny u lidí s IBD je provést kolonoskopii. Toto vyšetření umožňuje nejen určit, jak moc je zánětem zasaženo tlusté střevo, ale také zjistit, zda na střevní sliznici existují nějaké rakovinné či prekancerózní změ­ny.

Zdroj:
http://www.ibdetermined.org

8. 9. 2011 | Redakce Stomici.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.