Jste zde: Stomici.cz ČlánkyŽivotní styl stomika Vyvarujte se chyb při ošetřování stomie

Vyvarujte se chyb při ošetřování stomie

Základem péče o stomii je správné, šetrné a bezpečné zacházení se stomickou pomůckou, tak aby mohla plnit svou funkci a svému uživateli umožnila maximální pohodlí. Aby se předešlo nechtěným komplikacím, je vhodné dodržovat základní pravidla péče o stomii a vždy respektovat doporučení výrobce stomické pomůcky.

Aby podložka dobře držela

  • Podložku je nutné vždy přilepovat na čistou, suchou a neporušenou kůži. K očištění kůže používáme vodu a prostředky k jejímu ošetření (které nevysušují a jsou šetrné i k citlivé pokožce). Po omytí pokožku dobře vysušíme (k dosušení je vhodné použít fén). Preventivně chráníme okolí stomie aplikací ochranného filmu nebo ochranné pasty. Případné nerovnosti povrchu vyrovnáme pomocí ochranné pasty, lze použít i kousky odstřižené podložky. Při každé výměně nezapomeneme na vyholení kůže pod podložkou. Po přiložení podložky je vhodné si na chvíli lehnout a přidržet ji dlaní.
  • Podložku vyměňujeme vždy za 3 až 5 dnů, tento interval, vzhledem k nutnosti pravidelné péče o pokožku kolem stomie, není vhodné prodlužovat.

Aby pomůcka fungovala

  • Vhodně zvolená stomická pomůcka znamená základ úspěchu. Volba vhodné pomůcky závisí na typu stomie, vlastnostech pokožky, na specifických potřebách a aktivitě stomika. Nezapomeňte vystřihovat otvor v podložce ve tvaru stomie o 2 mm větší než je samotná stomie. Při problémech s motorikou lze používat pomůcky s předstřiženými otvory. Pokud stomik přibral na váze, je možné vyměnit plochou podložku za konvexní.
  • Správně pečujte o pomůcky. Aby pomůcka plnila svoji funkci, je důležité její uložení při pokojové teplotě, nikoliv v blízkosti radiátorů, v chladu nebo ve vlhku v koupelně. Důležité je nevybalovat zbytečně dopředu podložky z ochranných obalů, sledovat exspiraci a spotřebovat dříve pořízené pomůcky před novými.

Zásadní je hygiena

  • Sprchování je vhodnější než koupel. Je možné se sprchovat bez pomůcky, s podložkou nebo s podložkou a sáčkem. Na sáčku se musí filtr přelepit samolepkou, která je součástí balení. V případě koupele ve vaně je vhodnější ponechat podložku a sáček s přelepeným filtrem.
  • Zvolte vhodnou dobu k ošetřování. Optimální je ošetřit stomii ráno, v rámci běžné ranní hygieny, tedy nalačno před snídaní, než se dostaví peristaltika střev vlivem podání stravy.
  • Vytvořte si vhodný prostor k ošetření. Pro domácí ošetřování je vhodné vyčlenit v koupelně prostor pro přípravu pomůcek a větší zrcadlo.
  • Používejte k ošetřování speciální výrobky ze sortimentu výrobce stomických pomůcek. Nevhodné je používání mycích pěn či vlhčených ubrousků pro kojence a inkontinentní dospělé pacienty (kvůli obsahu olejů a dalších přísad k promaštění pokožky).

Zdroj: http://www.zdn.cz

22. 3. 2011 | Redakce Stomici.cz | Životní styl stomika

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.