Jste zde: Stomici.cz ČlánkyNovinky v lékařské péči Virtuální kolonoskopie

Virtuální kolonoskopie

Virtuální kolonoskopie, též označovaná jako CT kolonografie, patří k novým nadějným neinvazivním metodám sloužícím k vyšetření tlustého střeva. Je kvalitní alternativou tradičního kolonoskopického vyšetření. Virtuální kolonoskopie ale využívá principu výpočetní tomografie (CT, computer tomography), která umožňuje kvalitní zobrazení vnitřních orgánů těla s využitím účinků rentgenového záření.

Jak probíhá?

CT kolonografie vyžaduje stejnou přípravu jako konvenční kolonoskopie. Pacient musí být řádně vyprázdněn, na lačno, není potřeba podávat zklidňující léky ani léky proti bolesti. Před samotným vyšetřením je nutné roztáhnout tlusté střevo napumpováním dostatečného množství vzduchu přes konečník. Vyšetření se následně provádí v poloze na zádech a na břiše. Samotná procedura zabere 10 až 15 minut, dalších asi 15 až 30 minut je potřeba na interpretaci výsledků.

Výhody

Virtuální kolonoskopie má mnoho výhod, především nepředstavuje pro pacienta takový dyskomfort jako klasická kolonoskopie. Je schopna téměř dokonale zobrazit celý úsek tlustého střeva a zároveň zhodnotit i ostatní zachycené orgány a struktury břicha od bránice až po močový měchýř, umožňuje tedy odhalit další související či náhodně zjištěné abnormality. Při dobré přípravě pacienta je tlusté střevo přehledné od slepého střeva až po konečník. Sliznici střeva lze prohlížet po celém obvodu a v celé délce, libovolně dlouho a kdykoliv opakovaně.

Nevýhody

Nevýhodou oproti klasické metodě pomocí kolonoskopu je nemožnost odebrání vzorku podezřelé tkáně k histologickému vyšetření pod mikroskopem. Lékaři však mohou na místo nálezu endoskopistu k cílenému odběru tkáně navést a to s přesností na milimetry. Virtuální kolonoskopie je také výrazně dražší a je spojena s neopominutelnou radiační zátěží.

Zdroje:
http://www.zdn.cz
http://www.tribune.cz

23. 3. 2011 | Redakce Stomici.cz | Novinky v lékařské péči

Komentáře

Vyskočiloivá (22. 8. 2017 — 13:30)

Mám stomiia čeká mě kolonoskopie.Nevím jak se to provádí, když mám vývod.Jsem plná strach.Prosím o vyjasnění tohoto vyšetření.Děkuji

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.