Jste zde: Stomici.cz ČlánkyStomie pod drobnohledem Trpíte nedostatkem vitamínu B 12?

Trpíte nedostatkem vitamínu B 12?

Stomici a lidé se zánětlivým onemocněním střev mohou trpět nedostatkem vitamínu B 12 v důsledku ztráty nebo poškození terminální části ilea. V této části střeva totiž za normálních okolností dochází k absorpci vitamínu B 12. Problém se nemusí týkat jen ileostomiků, ale může postihnout i pacienty s urostomií (obzvláště pokud mají zavedenou kontinentní urostomii), u nichž může být část ilea odstraněna a použita při zakládání stomie. Lidské tělo je nicméně schopno ukládat vitamín B 12 v játrech, kde jeho zásoba obvykle postačí na několik let (většinou se uvádí 3 až 7 let). Jeho nedostatek se tak může projevit až delší dobu po operaci nebo diagnostikování střevní choroby.

Příznaky deficitu

Vitamín B 12 je nezbytný provývoj červených krvinek a správnou funkci nervového systému. Jeho nedostatek způsobuje anémii (chudokrevnosti) a neurologické příznaky, jako necitlivost, mravenčení v rukou a nohou, problémy s rovnováhou, až nevratné poškození nervů. Dlouhodobý nedostatek může způsobit psychické problémy, jako je deprese, ztráta paměti nebo demence. Příčinou anémie však bývá také nedostatek kyseliny listové, která vitamínu B 12 napomáhá v tvorbě nových krevních buněk. Má-li pacient deficit vitamínu B12 i kyseliny listové současně a je léčen pouze přídavky kyseliny listové, může to maskovat nedostatek vitamínu B12. Anémie, která byla vyvolaná nedostatkem obou vitamínů, se přitom může upravit, porucha nervů však přetrvává.

Jak se zjišťuje nedostatek vitamínu B 12?

Hladinu vitamínu B 12 je možné zjistit běžnými krevními testy. Úskalím této metody je, že nízká hladina kyseliny listové může vyvolávat falešně nízkou hladinu vitamínu B 12. Proto je optimální kontrolovat současně také hladiny kyseliny listové. Přesnější stanovení vitamínu B 12 poskytuje vyšetření hladiny homocysteinu a kyseliny metylmalonové. Zvýšené hladiny těchto látek poukazují na deficit vitamínu B 12. Zmíněné testy jsou však finančně náročnější a používají se pouze zřídka.

Užívání vitamínu B 12

Zvýšené dávky vitamínu B 12 je možné přijímat v podobě tablet, nosních sprejů nebo injekčně. Injekcí se vitamín dostává přímo do krevního řečiště. Používá se zejména v případě vážného deficitu vitamínu B 12, pro co nejrychlejší zajištění dostatečné hladiny vitamínu. Nosní sprej stejně jako injekční metoda obchází běžný absorpční proces v trávicím traktu. Vitamin B-12 je v tomto případě vstřebáván nosní sliznicí.

Až donedávna bylo užívání tablet vitamínu B 12 pro pacienty s poruchou trávicích funkcí považováno za zbytečné. Nicméně některé výzkumy naznačují, že při orálním užívání vitamínu B 12 ve velkých dávkách se malá část vitamínu vstřebá (kolem 1 %). Aby však bylo vstřebané množství účinné, musí se užívat až 1000 µg vitamínu B 12 denně, což je více než stonásobná denní dávka.

Zdroje:

ostomysoftware­.com
labtestsonline.cz

11. 10. 2012 | Redakce Stomici.cz | Stomie pod drobnohledem

Komentáře

Jadrana (11. 11. 2013 — 19:27)

Dobrý den, může být příznakem deficitu i nepřicházející menstruace ?

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.