Jste zde: Stomici.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Těhotenství se stomií

Těhotenství se stomií

Jednou z častých otázek je, zda žena se stomií může otěhotnět a následně donosit a porodit zdravé dítě. Dobrou zprávou je, že šance jsou poměrně vysoké. I když existují některé skutečnosti, které je nutné vzít v úvahu, je pravděpodobné, že pokud reprodukční systém ženy byl v pořádku před operací, měl by i nadále fungovat stejným způsobem po operaci, jestliže ovšem nedošlo k poškození během operace nebo v důsledku nemoci.

Problémy s početím

Stomie by neměla ovlivnit schopnost počít dítě. Pokud se přesto vyskytnou problémy s otěhotněním, důvody se pravděpodobně nebudou lišit od těch, se kterými se setkávají ženy, které stomii nemají. Odhaduje se, že každá šestá žena potřebuje pro zajištění úspěšného otěhotnění lékařskou pomoc. Pokud tedy skutečně máte potíže s otěhotněním, není potřeba to automaticky připisovat skutečnosti, že máte stomii.

Snažíte se otěhotnět?

Před otěhotněním se poraďte se svým lékařem o vašem zdravotním stavu a fyzické zdatnosti. Vhodné je navštívit gynekologa a prodiskutovat případné problémy. Jakmile máte vše vyjasněno a jste natolik v kondici, abyste mohla otěhotnět, není důvod čekat.

Možné potíže

Časná prenatální péče je důležitá pro všechny těhotné ženy. Jakmile je těhotenství potvrzeno, je důležité, abyste informovala svého ošetřujícího lékaře. Mohou se objevit běžné problémy, jako je např. ranní nevolnost. Ale mohou vzniknout také drobné problémy týkající se stomie a lékař vás jistě bude chtít častěji sledovat. Na druhou stranu může těhotenství proběhnout bez jakýchkoliv zvláštních potíží.

Jednotlivé typy stomie mohou způsobit různé obtíže:

  • Kolostomie – problémem může být zácpa, jak těhotenství pokračuje a fyzická aktivita se snižuje. Je vhodné dodržovat pitný režim a konzumovat dostatečné množství vlákniny ve stravě, včetně ovoce a zeleniny.
  • Ileostomie – mohou se objevit epizody střevní obstrukce, když zvětšující se děloha zpomaluje nebo blokuje průchod střevního obsahu, ten neodtéká, pacientka má nafouklé břicho a křečovité bolesti. Problém většinou pomůže vyřešit tekutá strava a odpočinek. Ve vzácných případech je nutná hospitalizace a podávání nitrožilní výživy.
  • Urostomie – může způsobit větší náchylnost k infekci ledvin. Důležité je pít hodně tekutin. I když je moč testována při každé návštěvě prenatální poradny, volejte lékaře ihned, jestliže máte podezření na infekci. Příznakem bývá horečka, silně páchnoucí moč a bolesti zad.

Je důležité nezaměňovat normálně se vyskytující jemný hlenu v moči s infekcí. Také slabé krvácení může pocházet přímo ze stomie a není nutně indikátorem infekce.

Zdroj:

https://www.c3life.com

24. 8. 2011 | Redakce Stomici.cz | Ze zahraničních zdrojů

Komentáře

jackie (10. 8. 2018 — 21:49)

Ahoj moje jméno je Jackie jsem z USA Chci svědčit o skvělém a silném kouzelném sesazování můj manžel opustil mě a děti po dobu 2 týdnů, když jsem mu zavolal, že nezvedal, když se vrátil domů 3. týden on řekl mi, že chce rozvod je tak smutný jsem plakala celou noc, že ​​opustil jsem byl tak osamělý druhý den jsem hledal něco online, když jsem našel kouzelník s názvem Priest lapola, kteří pomohli tolika lidem s jejich problémy, takže kontaktoval jsem ho s mými problémy, řekl mi, že to bude trvat 24 hodin a můj manžel se vrátí ke mně, udělal jsem všechno, co mi řekl, abych udělal, a příští den se můj manžel vrátil klečí a prosil, že zrušil rozvod, který jsme nyní šťastní spolu kněz lapola vám může také pomoci
+2348122311320

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.