Jste zde: Stomici.cz ČlánkyŽivotní styl stomika Stomie v horkých letních dnech

Stomie v horkých letních dnech

Jak může počasí ovlivnit běžný život stomika? Aktuální teplota a roční období může výrazným způsobem změnit podmínky pro používání stomických pomůcek. Při cestování do regionů s odlišným podnebím nebo při změně ročního období je nutné se nejprve přizpůsobit novým teplotním podmínkám. Teprve poté je možné se spolehnout na běžnou délku doby použití jednotlivých stomických pomůcek.

Jak pečovat o stomii v horku?

Dlouhé horké letní dny mohou být pro stomické pacienty velkým problémem. Vysoké teploty sníží dobu použitelnosti stomických pomůcek tím, že rychleji oslabí ochrannou kožní bariéru a způsobí nadměrnou vlhkost kůže. Jak si s tím poradit?

  • Při nadměrném pocení se pot dostane mezi kůži a podložku, což může porušit její přilnavost. Poraďte se stomickou sestrou a pokuste se najít spolehlivější pomůcku nebo redukujte pocení nanesením antiperspirantu či ochranného pudru do okolí stomie.
  • Pokud máte potíže s podtékáním z důvodu vlhkosti, můžete pro lepší utěsnění pomůcky použít stomickou pastu.
  • Horká a vlhká kůže je náchylnější k poškození. Nejcitlivější je oblast aplikace pomůcky. Zde se může objevit vyrážka způsobená třením pomůcky v kombinaci s teplem. Použijte ochranné krytí na stomickou pomůcku a noste volné oblečení.
  • Při zvýšené produkci potu v horkých měsících je pro stomiky zvláště důležité pít více tekutin, aby se zabránilo dehydrataci.
  • Stomici, kteří pravidelně sportují a jsou aktivnější v letních měsících, by měli mít k dispozici nejrůznější sáčky a pomůcky pro různé příležitosti. Vhodné jsou mini sáčky a pomůcky se silnější, vodě odolnou adhezivní vrstvou, které spolehlivě zůstávají na svém místě i při běhu či plavání. Pro větší pocit jistoty použijte voděodolný stomický pás s dvoudílným systémem.

Zdroje:

ostomyguide.com

18. 5. 2012 | Redakce Stomici.cz | Životní styl stomika

Komentáře

Bránka Jiří (21. 9. 2018 — 9:26)

Dobrý den.Mám trvale vyvedenou stomii od března 2017.Od konce srpna 2018 až do dnešního dne 21.9.2018 ucházejí plyny.Předtím tyto problémy nebyly.Při výměně sáčků používám stejný postup.Nalepuji sáček na dokonale očištěný a suchý povrch. Poraďte prosím.Bránka Jiří Zlín

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.