Jste zde: Stomici.cz ČlánkyŽivotní styl stomika Stomie u dětí

Stomie u dětí

Také u dětí je někdy nutné z nejrůznějších příčin vytvořit stomii, většinou jde však jen o stomie dočasné, které pomáhají překlenout akutní období onemocnění až do jeho konečného řešení. Péče o dětské stomiky se ve všech směrech podobá péči o stomie u dospělých, má však i svá specifika a úskalí.

Důvody stomie u dětí

Důvodem vytvoření stomie u dětí jsou zejména vrozené vývojové vady (např. zúžení některého úseku střeva nebo deformace konečníku), nespecifické střevní záněty (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba), nádory nebo náhlé příhody břišní aj.

Ošetřování stomie

Nezbytným předpokladem správné péče o stomii dítěte je včasná edukace rodičů, příp. dítěte (s přihlédnutím k jeho věku), kterou provádí stomasestra.

Důležitý je výběr vhodných stomických pomůcek, které jsou na trhu k dispozici i v dětském provedení. Pro dítě je optimální jednodílný systém, který je třeba měnit častěji, nejlépe denně, velikost sáčku by měla alespoň přibližně korespondovat s tělesnými proporcemi dítěte. Je nutné používat pouze kosmetiku speciálně určenou pro ošetřování stomie, nedoporučují se zejména parfémované dětské koupele a mýdla.

Rodiče by měli být poučeni o možných komplikacích.

Je nutné přihlédnout i k faktu, že některé maminky dětských stomiků jsou bezprostředně po porodu, a edukaci přizpůsobit jejich fyzickému i psychickému sta­vu.

Fyzická aktivita

Většina větších dětí se stomií se může účastnit běžných školních aktivit s výjimkou sportů, u kterých je častý těsný fyzický kontakt.

Co je důležité vědět?

Mějte na paměti, že dítě se stomií je v prvé řadě dítě a teprve poté stomik. Je důležité jednat s ním jako se zdravým jedincem. Děti se mohou za stomii stydět. Pokud to není dítěti příjemné, nezmiňujte o ní, pokud jsou přítomni kamarádi či spolužáci. Pokud dítě nechce, aby ostatní věděli, že má umělý vývod, je dobré toto přání dítěte respektovat.

Pomoc stomasestry

Úkolem dětské stomasestry je naučit rodiče (příp. malého pacienta) pečovat o stomii, vyměňovat pomůcky, vysvětlit všechny nejasnosti spojené s ošetřováním stomie. Pomáhá však také dítěti, ve většině případů především rodině dítěte, psychicky se vyrovnat se stávající nelehkou situací. Je velmi přínosné, pokud je od počátku edukace přítomen i otec dítěte nebo kterýkoli jiný člen rodiny, který by byl v případě potřeby schopen kdykoli zastoupit matku v péči o vývod. Samozřejmostí je trpělivý a chápavý přístup.

Zdroje:
http://www.zdn.cz
http://www.ostomy.org

3. 5. 2011 | Redakce Stomici.cz | Životní styl stomika

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.