Jste zde: Stomici.cz ČlánkyStomie pod drobnohledem Stomie a kýla

Stomie a kýla

Jako i jiné operační zákroky, tak i vytvoření stomie může přinést celou řadu zdravotních problémů, které je třeba včas řešit. Jednou z nejčastějších komplikací, které znepříjemňují život se stomií, je parastomální ký­la.

Kýla

Kýla neboli hernie vzniká vyklenutím pobřišnice, blány vystýlající vnitřek dutinu břišní, která se spolu s břišním obsahem (nejčastěji tukem nebo střevními kličkami) vychlípí skrze otvor nebo štěrbinu v břišní stěně. Založení stomie není jedinou příčinou vzniku kýly, existuje např. tříselná kýla (vzniká v oblasti třísel), pupeční kýla nebo kýla vznikající v nedostatečně zhojené jizvě po chirurgickém zákroku.

Parastomální kýla

Základním rizikovým faktorem pro vznik parastomální kýly je zeslabení břišní stěny už při založení stomie, kdy je břišní stěna protnuta kvůli vyvedení střeva. K jejímu vzniku dále přispívá např. nadváha a obezita, zvýšení nitrobřišního tlaku (fyzicky namáhavá práce, kašel, nádorové procesy), oslabení oblasti v okolí stomie v důsledku infekčních komplikací či vrozená slabost vazivové tkáně.

Kýla vzniká postupně, při každém nežádoucím zvýšení tlaku v dutině břišní dochází k vytlačování kýlního vaku oslabeným místem břišní dutiny. Hernie se proto časem zvětšuje. Pacient obvykle nemá bolesti, ale vyklenování může pociťovat jako nepříjemné. Později začíná selhávat fixace stomických pomůcek. Je tedy nutné zvolit vhodnější a bezpečnější stomické pomůcky, které jsou však znatelnější pod ošacením a ne vždy plně vyřeší riziko podtékání.

Prevence a léčba

K zabránění vzniku a zhoršování kýly se užívají kýlní či břišní pásy se speciální úpravou pro stomické pomůcky. Pásy jsou vyměřeny na míru, aby splňovaly funkci opory břišní stěny.

U rozvinuté hernie je pak jediným východiskem chirurgické řešení. Pokud je stomie nevyhovující anebo je kýla velmi rozsáhlá, je možné přesunout stomii na jiné místo. Další možností je plastika kýly, která se provádí vložením síťky ze syntetického materiálu do oslabené oblasti. Síťka pak proroste místní tkání a podporuje postižené místo.

Zdroje:

http://www.zdn.cz

7. 4. 2011 | Redakce Stomici.cz | Stomie pod drobnohledem

Komentáře

marie (9. 5. 2011 — 20:36)

Myslím, že posilování stěny břišní by stomici měli věnovat zvýšenou pozornost, vhodná jsou dechová cvičení. Kýla opravdu bývá u stomiků častu komplikací. S kýlou mám osobní zkušenost. Chtěla bych upozornit, že kýlní pás značky THUASNE je vyztužen tak, že neprojdete bez problému letištní kontrolou, ne každému je příjemné ukazovat co na bříšku nosí. Proto pozor, volte raději pro cestování letadlem jinou variantu pasu.

silvie (5. 8. 2013 — 6:10)

já mám taky skušenosti s parostomickou kýlou. ted se mi bohužel vrátila a měla bych jít na operaci.nebo jí mám dva roky.jenže já nechci zase pod kudlu .časem budu muset.ale ted zatím ještě nechci. prý riskuji život.

Jiřina (14. 4. 2017 — 16:42)

Zajímalo by mne jaký pás je nejvhodnější na parastomiální kýlu. Na Pet-CT mi jí zjistili a nyní je to už znát i nad stomií pohledem. V poradně mi sestra řekla, že si mam koupit stahovací kalhotky nebo mi ukázala pás asi za 3 tisíce, který neměl žádný otvor, ten se používá na stahování břicha. Mam ještě ten problém, že mam nefrostomii, z pravé ledviny a tak musim vzít ohled i na toto. Našla jsem pás STOMEX 2700 za 950Kč, ten asi pojišťovna nehradí. Nevím zda je ještě jiný vhodný. Děkuji za informaci.

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.