Jste zde: Stomici.cz ČlánkyŽivotní styl stomika Stomické pomůcky – základní přehled

Stomické pomůcky – základní přehled

Stomické pomůcky slouží k zachytávání obsahu střeva, moči a jímání zápachu. Musí splňovat řadu požadavků, mezi nejdůležitější patří diskrétnost, dobrá adheze (přilnavost) a snadná manipulace. V dnešní době jsou k dostání pomůcky v mnoha různých tvarech a velikostech pro maximální pohodlí stomika.

K základním stomickým pomůckám patří podložky – přilepují se přímo na tělo, mají otvor kopírující tvar stomie a sáčky – jsou pevně či odjímatelně připojeny k podložce, zachytávají obsah střeva nebo moč. Sáčky i podložky se vyrábí v různých velikostech a provedeních.

Stomické pomůcky jsou dodávány ve 3 základních systémech, podle způsobu užití – jednodílném, dvoudílném a systému adhezní technologie.

Jednodílný systém

U jednodílného systému je sáček pevně spojen s podložkou. Při každé výměně pomůcky se sáček odlepí včetně podložky a nalepí se nový.

Dvoudílný systém

U dvoudílného systému je podložka a sáček zvlášť, navzájem spojené pomocí plastového kroužku. Podložka zůstává na těle několik dnů, je možné vyměnit pouze samotný sáček.

Systém adhesní technologie

Sáček a podložka jsou zvlášť a spojují se pouze nalepením sáčku na podložku, bez spojovacího plastového kroužku.

Doplňkové pomůcky

Nedílnou součástí pomůcek pro stomiky jsou také nejrůznější doplňkové pomůcky, které ulehčují péči o stomii. Zahrnují především prostředky pro ochranu a péči o pokožku v okolí stomie (ochranné a čistící filmy, pasty, krémy a pudry), k vyrovnání nerovností okolí stomie, eliminaci zápachu uvnitř sáčku či zahuštění stolice atd.

Zdroj: http://www.zelenahvezda.cz http://www.ilco.cz http://www.stomie.cz

4. 11. 2010 | Redakce Stomici.cz | Životní styl stomika

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.