Jste zde: Stomici.cz ČlánkyŽivotní styl stomika Stomasestra v životě stomického pacienta

Stomasestra v životě stomického pacienta

Stomasestra hraje nezastupitelnou roli v péči o stomiky. Její hlavní úlohou je připravit pacienta na život se stomií se všemi jejími důsledky pro každodenní život. Stomasestra získává pacienta ke spolupráci, seznamuje ho se stomií, školí ho v ošetřování stomie a v neposlední řadě poskytuje stomikovi také psychickou podporu. Speciálně vyškolené stomasestry jednoznačně přispívají ke zvyšování úrovně péče o stomické klienty.

Něco z historie

Specializovaná profese stomasester byla zavedena teprve konce 50. let minulého století. Důvodem vzniku této specializace byla snaha zajistit pacientům se stomií komplexní a profesionální péči. O vznik této profese se zasloužila američanka Norma G. Thompsonová, která byla první stomaterapeutkou a založila také první mezinárodní organizaci sdružující stomasestry na celém světě – Světovou radu pro enteroterapeuty (WCET, World Council of Enterostomal Therapists).

Hlavní úkoly a aktivity stomasestry

  • Péče o stomika začíná již v rámci předoperační přípravy, pokračuje v období hospitalizace a dále navazuje pravidelnými návštěvami stomické poradny.
  • Stomasestra provádí pooperační péči o stomii.
  • Zajišťuje proškolení pacienta a jeho rodiny v problematice stomie, učí klienta pečovat o stomii a manipulovat s pomůckami. Edukace probíhá denně, s přihlédnutím k pacientovu fyzickému a psychickému stavu.
  • Ve spolupráci s klientem vybírá vhodné stomické pomůcky a provádí nácvik jejich používání.
  • Po ukončení hospitalizace je péče o pacienta převedena do ambulance stomické poradny. Sestra při každé návštěvě zkontroluje tvar, barvu, velikost a průchodnost stomie a okolí stomie. Zhodnotí aktuální stav stomie a navrhne případnou změnu pomůcek, ochranných a čisticích prostředků.
  • Poskytuje stomikovi informace o případných komplikacích stomie a možnostech jejich prevence. Při pravidelných kontrolách se zaměřuje se jejich včasné odhalení a zahájení léčby.
  • Zajišťuje poradenství v oblasti sociální podpory, informuje stomiky o existenci a činnosti klubů stomiků.
  • Poskytuje dlouhodobou emocionální podporu klientovi i jeho rodině.

Zdroj: https://www.zdn.cz

3. 10. 2011 | Redakce Stomici.cz | Životní styl stomika

Komentáře

Radka (19. 7. 2015 — 20:32)

Pooperační edukace každý den (i před operací)? Ve VFN v Praze to zřejmě neplatí! Maminka je týden po operaci tlustého střeva s ileostomií. Operace dopadla dobře, následná péče bohužel ne.
Teprve zítra k ní přijde stomasestra. Dosud to neodborně dělala sestra, která mamince bohužel spíš přitížila, fyzicky i psychicky! Sama přiznala, že není proškolená a byla velice neurvalá!! Zřejmě tam správně ovládají tuto činnost jen ochotné sestřičky z JIPu a jedna proškolená stomasestra, kterou v době dovolené bohužel nikdo neumí zastoupit!
Pacienti by tím ale rozhodně neměli trpět!

Radka (19. 7. 2015 — 20:43)

Pooperační edukace každý den (příprava i před operací)? Ve VFN v Praze to zřejmě neplatí! Maminka je týden po operaci tlustého střeva s ileostomií. Operace dopadla dobře, následná péče bohužel ne.
Teprve zítra k ní přijde stomasestra. Dosud to neodborně dělala sestra, která mamince bohužel spíš přitížila, fyzicky i psychicky! Sama přiznala, že není proškolená a byla velice neurvalá!! Zřejmě tam správně ovládají tuto činnost jen ochotné sestřičky z JIPu a jedna proškolená stomasestra, kterou v době dovolené bohužel nikdo neumí zastoupit!
Pacienti by tím ale rozhodně neměli trpět!

Světlana Hrubá (28. 8. 2017 — 14:32)

Dobrý den všichni urostomici,
ráda bych vám nabídla urokapsy. Jsou to kapsy našité na míru na tričko (případně tílko, pólotričko, košili, pyžamo, termoprádlo apod.) a slouží pro vložení sběrného sáčku z ledvinových vývodů.

Našití kapes je individuální dle vašich potřeb (levá či pravá kapsa, obě kapsy).
Jedná se o zakázkovou výrobu.
Trička jsou kvalitní bavlněná, možno kapsy našít na vlastní dodaný oděv.

www.urokapsy.estranky.cz
Světlana Hrubá

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.