Jste zde: Stomici.cz ČlánkyŽivotní styl stomika Sportujeme se stomií

Sportujeme se stomií

Fyzická aktivita je přirozenou součástí lidského života a zásadním způsobem přispívá k udržení fyzického i psychického zdraví jedince. Tělo člověka je konstruováno tak, aby bylo možno neustále střídat fáze zátěže a regenerace. Pokud k zátěži nedochází, ochabují svaly a celý pohybový aparát, což vede k nepříjemným pocitům a může ústit až do depresivního naladění. Naopak při zátěži dochází nejen k udržování dobré tělesné kondice, ale také k vyplavování endorfinů neboli hormonů štěstí (zlepšují náladu, tlumí bolest). Právě pravidelné sportování nám umožňuje překonávat každodenní stres, odbourává napětí a dodává našemu tělu dostatek energie.

Řada stomiků se odmítá smířit s myšlenkou, že by měli skončit se svými sportovními aktivitami, že by se jejich stomie měla stát překážkou pro cvičení či fyzicky aktivní život, jako je plavání, jízda na kole, lyžování, hra tenisu či míčových her nebo aktivní účast na golfových turnajích. Všichni stomici mohou po zotavení začít aktivně využívat svůj volný čas. Některé kompenzační cvičení a omezení jsou společné všem, jiné zvolené pohybové aktivity závisí na věku, celkovém zdravotním stavu, fyzické kondici a motivaci.

Základní pravidla

Tak jako u zdravého člověka, tak i u stomiků je před sportováním nesmírně důležitá příprava, která začíná vždy pohovorem s ošetřujícím lékařem, který nám objasní možnosti a hranice, jež bychom neměli překročit. Po operaci je nutné, aby veškerá cvičení probíhala pomalu, pravidelně a pod kontrolou, abychom nezapomínali na správné dýchání. Každý cvik by se měl opakovat tolikrát, kolikrát můžete, protože jen tak začnete znovu nabývat tělesné i duševní pohody.

Pro všechny stomiky platí, že by neměli posilovat břišní svaly. Břišní stěna je vývodem trvale oslabena, proto se nedoporučuje zvedat břemena těžší než 5 kg a provádět silové sporty, např. kulturistiku.

Pacient by měl před sportovní aktivitou snížit příjem potravy, jíst nenadýmavou stravu a použít živočišné uhlí proti plynatosti. Samozřejmostí je před sportem výměna pomůcky za čistou.

Jaké jsou možnosti

Vhodným pohybem pro všechny pacienty se stomií je např. cvičení na velkém míči (s výjimkou cviků na břiše), plavání (ve vodě je možné nechat si sáček jako obvykle, nebo použít minisáček či krytku) nebo turistika. Většina stomiků je schopna návratu k aktivitám provozovaným před operací (volejbal, tenis, běh).

Pro překonání počáteční nejistoty a obav je možné využít některé z akcí pořádaných kluby stomiků, kde se jednotlivým fyzickým aktivitám může pacient věnovat společně s ostatními stomiky.

Zdroj: Život se stomií, B. Braun http://www.ilco.cz http://www.stomie.cz http://stomik.webz.cz

4. 11. 2010 | Redakce Stomici.cz | Životní styl stomika

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.