Jste zde: Stomici.cz ČlánkyŽivotní styl stomika Sipping chrání proti podvýživě

Sipping chrání proti podvýživě

Popíjení tekuté výživy neboli sipping (v překladu usrkávání) je určeno pacientům s funkčním trávicím traktem, kteří trpí podvýživou. Umožňuje nemocnému přijmout potřebné množství energie a živin. Obvykle se jedná o kompletní a vyváženou průmyslově připravenou tekutou výživu s přesně definovaným složením, která je vyvinuta pro pacienty se zvýšenou potřebou energie a živin.

Proč tekutá strava?

Podvýživa způsobená nedostatečným příjmem základních živin často komplikuje základní onemocnění pacienta. Zvyšuje riziko infekce, tromboembolických příhod, zhoršuje hojení ran atd. Včasná diagnostika podvýživy a její léčba může zlepšit prognózu nemocných. Tekutá výživa je vhodným a dnes hojně užívaným prostředkem pro zlepšení nutričního stavu pacienta. Je snadno vstřebatelná, lze ji kontinuálně popíjet celý den, je vhodná i pro pacienty s problematickým přijímáním stravy (postižení dutiny ústní, ztížené polykání), je okamžitě připravena k užití a pacient si může vybrat z mnoha různých příchutí.

Vyvážené složení

Většina běžných přípravků tekuté výživy obsahuje 1 –1,5 kcal v 1 ml. Z 16–20 % jsou zastoupeny bílkoviny, z 25–30 % tuky a z 50–54 % sacharidy. Nezbytnou součástí jsou také vitamíny a stopové prvky. Kromě toho existují i speciální přípravky s vlákninou (upravují střevní mikroflóru a zamezují zácpě), s vyšším obsahem bílkovin (k rychlejšímu hojení ran) nebo speciální výrobky pro diabetiky.

Jak se užívá?

Tekutou výživu je možné užívat jako doplněk stravy, někdy i jako náhradu běžné stravy. Jako doplněk se popíjí po malých dávkách v intervalu mezi jednotlivými jídly, tak aby ji pacient přijímal jako stravu navíc. Většinou jsou nemocní schopni takto přijmout maximálně 500 ml denně.

Zdroje:

onko.cz
linkos.cz
vyzivavnemoci.cz

5. 8. 2012 | Redakce Stomici.cz | Životní styl stomika

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.