Jste zde: Stomici.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Sexualita po zavedení stomie

Sexualita po zavedení stomie

Bez ohledu na věk, diagnózu nebo sexuální preferenci je zavedení stomie nepopiratelným zásahem do intimního života pacienta i jeho partnera. Tělesné změny po vytvoření vývodu jsou viditelné nejen pro samotného stomika, ale samozřejmě i pro jeho sexuálního partnera. Pocity stomika a to, jak se s těmito změnami vyrovná jeho intimní partner, může mít vliv na sexuální touhu i sexuální aktivitu.

Sexuální aktivita stomiků

Provedený chirurgický zákrok může také přímo ovlivnit sexuální funkci, a to zejména u mužů, kterým byl z důvodů rakoviny odstraněn močový měchýř nebo konečník, což často vede k erektilní dysfunkci. Také deprese/ po stomické operaci je normální a občasná ztráta libida bývápříznakem deprese. To vše se spolu s přítomností stomie a pomůcek sloužících ke sběru moči nebo stolice může stát odstrašujícím pro intimní život.

V jedné studii zabývající se kvalitou života stomiků, více než polovina účastníků hlásila snížení nebo úplné vyloučení sexuálních styků. Důvodem podle nich byly především fyzické změny způsobené operací, ale také psychické problémy, které nesouvisely s operací, např. pocit, že nejsou atraktivní nebo žádoucí.

Partneři stomiků

Zdravý partner často přebírá roli pečovatele o partnera se stomií a pomáhá mu s nejintimnějšími tělesnými potřebami. Tato nová role někdy ztěžuje partnerům, aby se opět cítili jako milenci. Bylo zjištěno, že hlavní životní změnou u partnerů stomiků bylo snížení nebo absence sexuálních styků, a to především v důsledku nevyřešených psychických problémů. U partnerů se také ukázala vyšší míra úzkosti a stresu, než u samotných pacientů. Často se také báli, že dojde k poranění stomie během sexuální aktivity. Tento strach lze rozptýlit tím, že si partneři otevřeně promluví o možném fyzickém omezení, jako je bolest nebo o případných obavách a znepokojeních. Homosexuální páry řeší podobné problémy jako heterosexuální páry. Partneři, ať už homosexuální nebo heterosexuální, musí otevřeně diskutovat o svých pocitech a úzkostech vycházejících z nové situace a o tom, jak tyto emoce mohou ovlivnit jejich vztah.

Možná řešení

Dnes je již možné si vybrat z široké palety stomických pomůcek včetně speciálního stomického prádla, což může situaci usnadnit. Stomické pomůcky tak napomáhají tomu, aby se člověk se stomií cítil pohodlně a bezpečně i během intimních chvil.

Sex není vždy jen o fyzickém kontaktu, podstatnou roli zde hraje i emocionální a psychologická stránka. Otevřená a upřímná komunikace je jediný způsob, jak překonat překážky v sexuální oblasti a intimitě po stomické operaci. Pokud to partneři nejsou schopni zvládnout sami, měli by svoji situaci konzultovat se sexuologem.

Zdroj:

http://www.o-wm.com

17. 6. 2011 | Redakce Stomici.cz | Ze zahraničních zdrojů

Komentáře

Ing.Tomáš Šugár (20. 12. 2018 — 22:47)

Zatiaľ som nenašiel /hľadal som/ prádlo pre stomikov mužov, len pre ženy. Ak viete, poraďte.

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.