Jste zde: Stomici.cz ČlánkyStomie pod drobnohledem Rektoskopie nebolí

Rektoskopie nebolí

Rektoskopie je endoskopická metoda sloužící k vyšetření konečníku (rektum). Pokud je vyšetřována i dolní části tlustého střeva, pak hovoříme o tzv. rektosigmoide­oskopii (colon sigmoideum neboli esovitá klička je koncová část tlustého střeva, kde se hromadí stolice a na níž navazuje konečník). Používá se zejména při podezření na záněty, píštěle, hemoroidy nebo nádory konečníku a je jednodušší než prohlídka celého tlustého střeva zvaná kolonoskopie.

Jak se provádí?

Vyšetření konečníku je možné v případě potřeby provést i bez předchozí přípravy. Plánované vyšetření probíhá obvykle nalačno po aplikaci klysmatu. Pacient musí zaujmout tzv. kolenoprsní polohu, tedy být v kleče opřený o pokrčené lokty. K vyšetření se používá se speciální neohebný endoskopický přístroj zvaný rektoskop – dutá trubice opatřená optikou a zdrojem světla, k němuž lze připojit speciální nástroje umožňující nejrůznějším lékařské zákroky, např. odběr vzorku tkáně (biopsie) nebo odstranění polypu.

Před zavedením rektoskopu lékař nejprve zhodnotí stav konečníku zrakem a poté pomocí prstu (s navléknutou rukavicí). Pak teprve opatrně zavádí rektoskop, na jehož konec nejprve aplikuje znecitlivující mast. Při vyšetření lékař hodnotí barvu sliznice konečníku, změny cév ve stěně konečníku a všímá si přítomnosti krve, hlenu nebo hnisu.

Vyšetření konečníku snižuje úmrtnost na rakovinu

Z výsledků studie britských vědců vyplývá, že rektosigmoide­oskopie snižuje úmrtnost na rakovinu konečníků o více než 40 %. Na tuto část tlustého střeva totiž připadá až dvě třetiny případů kolorektálního karcinomu a polypů, z nichž se toto onkologické onemocnění zpravidla vyvíjí.

Zdroje:

vysetreni.vita­lion.cz
tech.ihned.cz

23. 5. 2012 | Redakce Stomici.cz | Stomie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.