Jste zde: Stomici.cz ČlánkyStomie pod drobnohledem Rakovina tlustého střeva a tělesná hmotnost

Rakovina tlustého střeva a tělesná hmotnost

Udržování zdravé tělesné hmotnosti je jedním ze způsobů, jak předejít rakovině tlustého střeva. Nadměrná tělesná hmotnost není jediným rizikovým faktorem tohoto onemocnění. Spolu se screeningovým vyšetřením, pravidelnou fyzickou aktivitou a zdravou stravou je však udržování zdravé tělesné hmotnosti důležitou součástí prevence rakoviny tlustého střeva.

Jak zjistím svoji optimální tělesnou hmotnost?

Velmi rychlou a jednoduchou metodou pro běžné laické vyhodnocení vlastní váhy je zjištění tzv. BMI. BMI spolu s celkovým tvarem vašeho těla pomáhají stanovit, zda vaše hmotnost zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

BMI

BMI neboli index tělesné hmotnosti (z anglického Body Mass Index) se spočítá jako poměr hmotnosti člověka a druhé mocniny jeho výšky. Výpočet BMI pro konkrétního jednotlivce nelze brát jako jediné a absolutní měřítko obezity, spíše jen jako přibližné vodítko. Je nutné ho posuzovat v kontextu s dalšími parametry, např. pohlavím, stavbou těla, množstvím svalstva apod.

hodnota BMI kategorie
méně než 18,5 podváha
18,5–25 ideální váha
25–30 nadváha
30–35 mírná obezita
35–40 střední obezita

Jablka a hrušky

Tvar těla vypovídá o tom, kde se soustřeďuje nadbytečný tuk. Existují dva základní typy postavy u lidí s nadváhou – jablko a hruška. Pro tvar těla připomínající jablko je typické, že se tukové zásoby soustřeďují v horní části těla, tedy v oblasti hrudníku a břicha. Lidé s tvarem těla připomínajícím hrušku naopak nesou největší objem ve spodní části těla, tedy v oblasti hýždí a stehen. Tuk soustředěný v horní části těla je pro zdraví nebezpečnější než tuk kumulovaný v dolní části těla. Tělo ve tvaru jablka zvyšuje riziko vzniku mnoha chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, vysoký krevní tlak, cukrovka, cévní mozkové příhody a několik typů rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva. Další rychlý a snadný způsob, jak z tvaru těla odvodit případná zdravotní rizika, je změřit obvod pasu. Zvýšení zdravotního rizika představuje u žen obvod vyšší než 80 cm a u mužů vyšší než 94 cm.

coloncancer.a­bout.com
http://www.bud-fit.cz

23. 11. 2011 | Redakce Stomici.cz | Stomie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.