Jste zde: Stomici.cz ČlánkyAktuality Psí čich odhalí rakovinu tlustého střeva

Psí čich odhalí rakovinu tlustého střeva

Japonští vědci tvrdí, že psi dokážou svým čichem odhalit rakovinu tlustého střeva lépe než testy skrytého krvácení do stolice a se stejnými výsledky jako kolonoskopie. Ve své studii zkoumali schopnosti psa poznat stopu nádoru na základě pachu dechu a stolice pacienta.

Hvězdou této studie se stala devítiletá fenka labradorského retrívra, které dali vědci očichat vzorky dechu a stolice 300 osob, z nichž čtvrtina trpěla rakovinou tlustého střeva. V prvním případě dokázala fenka zjistit nemocné s 95% přesností, napodruhé dokonce s 98% přesností. Navíc uměla rozlišit zhoubné nádory od nezhoubných. Měl by to teoreticky umět každý pes. Jen ho patřičně vycvičit. Cílem studie nebylo ani tak nabídnout novou metodu zjišťování rakoviny tlustého střeva prostřednictvím psů, jako ukázat, že nádor má svůj chemický „podpis“, který může být zjištěn. „Jestliže se nám podaří izolovat molekulu, kterou cítí psi, budeme moci vyvinout senzory, které ji budou schopny odhalit," uvedl Hideto Sonoda z Univerzity Kjúšú.

prosinec 2010

Zdroj: http:// www.tyden.cz

3. 3. 2011 | Redakce Stomici.cz | Aktuality

Komentáře

Jiří Borovka (15. 3. 2011 — 5:36)

Naprosto souhlasím a mohu jen potrvdit osobní zkušeností.
Měl jsem německého ovčáka, který pravidelně rozházel moje boty a hlavou ležel na jakékoliv mojí pravé botě. Nikdy jsem nepochopil proč to dělá. Když mi lékaři zjistili rakovinu tlustého střeva a vyoperovali nádor okamžitě to přestal dělat.
Teprve tehdy jsem pochopil, že žřejmě dokázal na nádor reagovat.

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.