Jste zde: Stomici.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Přínos cvičení pro pacienty s rakovinou

Přínos cvičení pro pacienty s rakovinou

Vhodná fyzická aktivita může zlepšit zdraví pacientů a kvalitu života po ukončení jejich léčby. K těmto závěrům dospěla analýza více než 30 rozsáhlých studií týkající se pohybové aktivity a rakoviny, která potvrzuje přínos cvičení pro některé pacienty s rakovinou. I když některé dřívější výzkumy ukázaly, že pacienti s rakovinou, kteří se snaží po ukončení léčby pokračovat v každodenních aktivitách, cítí zvýšenou únavu, a proto se méně pohybují a mají sníženou kvalitu života, jiné studie naopak ukázaly, že kvalita života a dalších zdravotních faktorů se u některých jedinců zlepší právě prostřednictvím fyzické aktivity.

Cvičením k lepšímu zdraví

Podle zprávy odborníků z Hongkongské univerzity, kteří prostudovali data ze 34 studií týkajících se účinků fyzické aktivity (aerobního, vytrvalostního i silového tréninku) u dospělých, kteří byli léčeni na rakovinu prsu, prostaty, střev, žaludku, plic či na gynekologické nádory bylo zjištěno, že ženy, které podstoupily léčbu rakoviny prsu, a poté začaly pravidelně cvičit, vykazovaly již během několika týdnů zlepšení zdravotního stavu v celé řadě oblastí (BMI, tělesná hmotnost, síla dolních končetin, únava, deprese a kvalita života).

U ostatních typů rakoviny mělo vykonávání fyzické aktivity za následek zlepšení BMI a tělesné hmotnosti, spotřeby kyslíku při cvičení, síly stisku ruky, zmírnění deprese i zlepšení kvality života.

Nejen aerobní cvičení

Studie také zjistila, že na fyzické zdraví pacientů měly vliv rozdíly v typu a intenzitě cvičení.

Například pro pacientky s karcinomem prsu bylo aerobní cvičení spojené s vytrvalostním tréninkem nejúčinnější pro jejich fyzickou zdatnost, emoční kondici a celkovou pohodu ve srovnání s pouhým aerobním cvičením.

Vliv fyzické aktivity byl vyšší u mladších pacientů, i když tato část studie nebyla zcela přesvědčivá, jelikož mladší pacienti byli schopni vykonávat tělesnou aktivitu delší dobu.

Pohyb pomáhá

Z výsledků studie jasně vyplývá, že nezpochybnitelným přínosem pravidelného vykonávání pohybové aktivity u pacientů po ukončení léčby rakoviny je zlepšení jejich kvality života a fyzických funkcí. Další studie by se měly zaměřit na jiné typy nádorových onemocnění, než je rakovina prsu, a také na měření intenzity cvičení.

Zdroje:
cancerresearchuk­.org

16. 2. 2012 | Redakce Stomici.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.