Jste zde: Stomici.cz ČlánkyAktuality Primární sklerozující cholangitida a ulcerózní kolitida

Primární sklerozující cholangitida a ulcerózní kolitida

Ulcerózní kolitida spojená s primární sklerozující cholangitidou (zánět žlučovodů; PSC nebo též sklerotizující cholangoitida) mívá obvykle mírný klinický průběh. Britští vědci se snažili zjistit, zda existuje spojitost mezi závažností sklerozující cholangitidy a aktivitou ulcerózní kolitidy. Porovnávali průběh ulcerózní kolitidy u pacientů se sklerozující cholangitidou, jejichž stav nevyžadoval transplantaci jater a s těmi, kteří nakonec transplantaci podstoupili.

U pacientů, kteří museli podstoupit transplantaci jater, byl zaznamenán významně mírnější průběh ulcerózní kolitidy, nižší počet relapsů choroby a kratší doba, po kterou bylo nevyhnutelné užívání kortikosteroidů. Ve skupině, která transplantaci jater nepodstoupila, byl naproti tomu častěji nevyhnutelný chirurgický zákrok i častější výskyt karcinomu tlustého střeva.

Z výzkumu tak vyplývá, že klinicky progresivní průběh primární sklerozující cholangitidy vyžadující transplantaci jater je spojen s mírnějším průběhem ulcerózní kolitidy.

říjen 2011

Zdroj: strevni-zanety.cz

1. 11. 2011 | Redakce Stomici.cz | Aktuality

Komentáře

Martina Horakova (21. 4. 2015 — 15:49)

Dobry den, ma dcera mela PSC s Ulcerozni Kolitidou dochazelo jen ke komplikacim a vznikem jaterni cirhozy s portalni hypertenzi s ascitem, anemii, trombocytopeniii, varixy. s immunsupresivama nebyla lecitelna. byla na cekaci listine na transplantaci jater pak doslo k ARDS ze Sepsi k tezkemu zapalu plic s candidou a pak k masivnimu krvaceni z plic a nakonec smrti.
Tato nemoc je velice zavazna a melo by se o ni hodne moc mluvit. Me dceri bylo teprve 17 let.

Dekuji Horakova

Jan (23. 4. 2018 — 20:00)

Již temeř 22 let mám PSC s Ulcerozni Kolitidu a díky excelentní péči doktorů z Nemocnice na Homolce, Ikemu a týmu operaterů z nemocni v Hořovicích jsem otcem 2 dětí, je to velmi vážná choroba a pokud by někdo potřeboval v začatku této anabáze pomoci rád se o své zkušenosti podělím, klidně mi napište na mail ccamels@seznam.cz , Přeji všem pevné zdraví. Jan

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.