Jste zde: Stomici.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Péče o stomii v těhotenství

Péče o stomii v těhotenství

Rizika těhotenství u žen se stomií nejsou vyšší než u zdravých žen. I těhotenství se stomií může proběhnout bez jakýchkoliv zvláštních potíží. Prenatální péče o těhotné se stomií probíhá podobně jako u žen bez stomie. Následující rady vám pomohou překonat případné obtíže, které mohou v průběhu těhotenství nastat.

Cvičení

Návštěva kurzů pro nastávající matky je důležitou součástí prenatální péče. Neexistuje žádný důvod, proč se neúčastnit cvičení pro těhotné. Je však možné, že zvětšené břicho způsobí, že se při určitých cvicích může sáček uvolnit. Nezapomeňte vždy před začátkem cvičení vyměnit stomickou pomůcku za čistou.

Dieta

Těhotné ženy se stomií měly v podstatě dodržovat stejnou dietu jako ostatní těhotné. Zdravá strava je důležitá v těhotenství, ať už se stomií nebo bez ní. Snažte se jíst vícekrát denně, menší porce, v pravidelných intervalech. Není třeba jíst za dva. Pokud vám některé potraviny způsobují nevolnost, vyřaďte je z jídelníčku a pokuste se najít vhodnou náhradu.

Při anémii vám může lékař předepsat tablety železa. Stravu je možné doplnit vitamínovými preparáty. Vhodná je zvýšená konzumace kyseliny listové, která pomáhá normálnímu růstu a vývoji plodu. Jejím zdrojem je především listová zelenina, některé obohacené snídaňové cereálie nebo potravinové doplňky.

Ultrazvuk

Gel používaný při běžném ultrazvukovém vyšetření může proniknout pod podložku a snížit její přilnavost. Vyměňte si po vyšetření stomickou pomůcku a nezapomeňte před tím důkladně očistit z pokožky zbytky gelu.

Ultrazvukové vyšetření může být komplikované pro ženy s urostomií, vzhledem k absenci močového měchýře, který umožňuje zřetelnější zobrazení dítěte v raném těhotenství (naplněný močový měchýř tlačí na dělohu, a ta vystoupí více k povrchu). Ujistěte se, že lékař provádějící vyšetření si je dobře vědom absence močového měchýře.

Později může být vyšetření komplikováno pozicí dítěte ve vztahu ke stomii. Když je hlavička dítěte přímo pod stomií, což není neobvyklé, není snadné změřit obvod jeho hlavy. V tomto případě můžete být vyšetřena vaginálním ultrazvukem, který také umožňuje detekovat časné vývojové vady.

Změna stomie

Jak dochází ke zvětšení dělohy a břicha, může stomie měnit tvar. Může být oválnější, kratší nebo delší. V důsledku toho bude nezbytné změnit typ pomůcky. Někdy se stomie skryje na spodní straně břicha a zvětší se. V tom případě používejte při výměně pomůcky zrcadlo nebo požádejte o pomoc své blízké.

Měřte čas od času velikost stomie a přizpůsobte podle potřeby velikost otvoru v podložce. Většina žen zjistí, že brzy po porodu se jejich stomie rychle vrátí do své původní velikosti.

Připravte si také dostatečnou zásobu stomických pomůcek, kterou si vezmete s sebou do porodnice.

Zdroj:
c3life.com

11. 9. 2011 | Redakce Stomici.cz | Ze zahraničních zdrojů

Komentáře

Kateřina Janczova (6. 12. 2017 — 11:49)

Dobrý den mohu poprosit kde najít pro těhotné stomicky vyhovující sáčky a spodní. Prádlo? Děkuji

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.