Jste zde: Stomici.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Osobní zkušenost s tělesným skenerem na letišti

Osobní zkušenost s tělesným skenerem na letišti

Hamburské letiště testuje tělesný skener, který má lépe odhalit skryté výbušniny nebo jiné nebezpečné předměty u pasažérů. Na začátku minulého roku se bezpečnostní skener stal pro média důležitým tématem. O nové technologii, která se má postarat o větší bezpečnost leteckého provozu, se diskutovalo také mezi stomiky. Neboť právě na nás stomiky je náhle zaostřeno. Zviditelnění jinak skrytého vývodu střev bylo kritiky označeno jako zásah do osobních práv. Rozhodl jsem se vše vyzkoušet na vlastní kůži. Co tedy může stomik očekávat při kontrole novou bezpečnostní technikou?

Teoretická příprava

Už léta pravidelně při služebních cestách využívám leteckou dopravu. Do dneška to mohlo být více než 100 letů a tomu odpovídající počet bezpečnostních kontrol. Za celou dobu jsem byl pouze jedinkrát nucen podat vysvětlení ohledně mého vývodu. Ačkoliv jsem byl opakovaně prohmatáván, zůstal můj sáček na břichu téměř vždy neobjeven.

Telefonát na horkou linku spolkové policie mi dal odpověď na to, co bych měl na letišti očekávat. Zdravotně jsou zaváděné techniky podle současných znalostí naprosto nezávadné. Skener neukazuje moje tělo, nýbrž jen jeho schematické znázornění. Také můj sáček není vidět, pouze barevný čtverec upozorňuje na místo, na kterém se identifikovaný předmět nachází. Kromě toho je bezpečnostní personál speciálně vyškolen a připraven na vysvětlení, že se jedná o umělý vývod střeva. Takto teoreticky vybaven jsem se vydal na letiště.

Jak to skutečně probíhá?

Kontrola skenerem je v současném testovacím období dobrovolná. Přesto nebyla fronta čekajících před přístrojem kratší než před ostatními kontrolními místy. Jako obvykle jsem musel odložit bundu a pásek a vyprázdnit kapsy u kalhot. Potud nic nového.

Tělesný skener je obyčejná kabina, do které se člověk postaví. Samotné skenování trvá 3 sekundy. Při opouštění kabiny směřuje váš pohled na monitor, na kterém zaměstnanec bezpečnostní služby kontroluje zobrazení. Podle očekávání je vidět schematicky znázorněná postava a na jejím pravém podbřišku zvýrazněný barevný čtverec.

Cítil jsem se přistižen. Zaměstnanec bezpečnostní služby mě požádal, abych se odebral k prohledání do kabiny. Okamžitě hmátne přímo na moje břicho. Hned situaci vysvětluji: „Jsem stomik.“ Odpověděl mi tázavým pohledem. Raději to zkouším dál: „Mám umělý vývod střeva.“ To byla asi ta správná narážka. Hned stáhl svou ruku zpět, dál ale s rutinou prohmatává vrchní část těla a nohy. Poté jsem směl opět opustit kabinu. Co skutečně skener rozpoznal na mém břichu, nikdo kromě kontrolora nezachytil.

Můj závěr: Jestliže budou v budoucnu nasazeny tělesné skenery, budu muset nejspíše při každém letu mít co vysvětlovat.

Zdroje: http://www.stoma-welt.de

13. 2. 2011 | Redakce Stomici.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.