Jste zde: Stomici.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Odstranění tlustého střeva a konečníku nemusí vždy vést k zavedení stomie

Odstranění tlustého střeva a konečníku nemusí vždy vést k zavedení stomie

Proktokolektomie neboli odstranění tlustého střeva a konečníku je výrazným zásahem do života pacienta, který může být nezbytný z mnoha různých důvodů, např. při chronickém zánětlivém onemocnění střev, rakovině nebo infekci. Současná moderní chirurgie nabízí těmto pacientům operaci, při níž se ponechané tenké střevo napojuje přímo k řitnímu otvoru. Jde o tzv. restorativní proktokolektomii, která zásadním způsobem zkvalitňuje život pacientů indikovaných k proktokolektomii. Výhodou operace je definitivní řešení problému, nevýhodou mohou být určité problémy s trávením a vstřebáváním živin.

Ileo-pouch-anální anastomóza

Při restorativní proktokolektomii dochází k obnovení návaznosti trávicího traktu po chirurgickém odstranění tlustého střeva a konečníku prostřednictvím tzv. ileo-pouch-anální anastomózy neboli J-pouch. Nezbytným předpokladem k zákroku je zachování řitního kanálu se svěrači na svém místě. Po odstranění postiženého tlustého střeva a konečníku jsou dvě nebo více kliček tenkého střeva sešity dohromady a vytvořen vak (ang. pouch) sloužící jako reservoár pro hromadění stolice. Vak je poté připojen k řitnímu otvoru a tak obnovena cesta pro odchod stolice. Nově vytvořený J-pouch je až do zhojení několik týdnů chráněn vytvořením dočasné ileostomie, která je posléze uzavřena.

Indikace

Ileo-pouch-anální anastomóza se provádí především při zánětlivých onemocněních střev (ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby), některých typech rakoviny (dědičný nepolypózní karcinom tlustého střeva a konečníku), nadměrném výskytu polypů tlustého střeva (včetně familiární adenomatózní polypózy) a toxickém megakolon z infekčních příčin.

Kontraindikace

Kontraindikací k vytvoření J-pouch jsou stavy, při kterých je chorobou zasaženo i tenkého střevo (k čemuž často dochází u Crohnovy choroby), poslední část konečníku či análního kanálu (často též u Crohnovy choroby nebo rakoviny konečníku).

Zdroj:
medscape.com

21. 11. 2011 | Redakce Stomici.cz | Ze zahraničních zdrojů

Komentáře

russe (10. 12. 2012 — 13:37)

může mít mladá žena ( 20 let) po odebrání tlustého střeva děti?

sa-man-ta (25. 9. 2013 — 13:44)

Já jsem po zanoření stomie a mám pouch 1 rok, vím, že otěhotnět a mít dítě je možné, ale myslím si že jsou pravděpodobné koplikace. Ty mě opravdu děsí, tak se bojím.

Monika (26. 12. 2014 — 17:00)

Moje kamaradka mela dite s pouchem. Ja nastesti uz dve mam, bez medikace, ted jsem po dvou operacich a hledam silu na zanoreni stomie. SA-man-ta jak se zije s pouchem prosim? Ona ji mela pred lety, pouch ji delali po cca 2 mesicich od prvni operace i se zanorenim zaraz…chodi 6–8 x na WC a stresy to zhorsuji…
Diky za odpoved

martina (26. 3. 2015 — 8:32)

Dobrý den, měla jsem FAP tlustého střeva, vzhledem k mnonásobným resekcímmi zůstalo 28 cm rekta, a 80 cm tenkého střeva, mám 2 roky ileostomii, uvažuje se o zanoření stomie, vzhledem k tomu, že si myslím a diagnozu mi už dali syndrom krátkého střeva, tak mám obavy, že po zanoření budu stále na toaletě nebo to neudržím,? tudíž fixovaná jen na domov,bylo mi sděleno, že by mohlo to rekto , pochopila jsem, že mi tam zůstalo u svěrače 28 cm tlustého střeva ,moho by se to zahustit na tuhou stolici, můžete mi prosím poradit zda to střevo neni krátké na zanoření?, mám k tomu nitrožilní katetr, děkuji Martina

sa-man-ta (25. 9. 2015 — 15:03)

Zdravím stomiky a pouchisty,
můj život se pouchem, který mám nyní 3 roky, je v rámci možností dobrej. Mám samozřejmě několik omezení. Musím se vyhýbat spousty jídel a někdy s tím fakt bojuji, zkušeností mám hodně, ale je pořád co vychytávat. Stolic mám hodně, kolem 10, ale to je také proto, že jsem i před operacemi měla opravdu hodně stolic. Už jsem si na to zvykla.
Jinak se mám fajn a jsem stále optimistická.
Buďte také a mějte se fajn. Kdoby si chtěl o tom všem pokecat sa-man-ta@seznam.cz

Andy (3. 11. 2015 — 23:38)

Zdravím, pouch už mám 11 let (nechce se mi tomu ani veřit že už je to tolik let), v lednu to bude 12let. Cítím se ok, možná se cítím unavenější, ale hlavně že to funguje. Kolikrát jdu za den na wc nepočítám, ale určitě pod deset. Těhotenství jsem po odstranění tl. střeva a zanoření stomie zvládla bez problémů, těžší bylo vůbec otěhotnět, porod císařem. Omlouvám se, dost jsem se rozepsala…
Držím všem palce, držte se

Eva (1. 9. 2018 — 19:23)

Dobrý den. Prodělala jsem operaci tl. střeva v esovité kličce. Odstranili mi 40 cm. nekrotického střeva.Rakovina tam nebyla. Nyní mám kolostomii,. která není až tak ok. Dá se u mne taky udělat tento zákrok i když nemám svěrače plně funkční? Děkuji.

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.