Jste zde: Stomici.cz ČlánkyŽivotní styl stomika Objemová projímadla

Objemová projímadla

Objemová projímadla (laxativa) bývají nejčastěji doporučována na počátku léčby zácpy. Mohou působit rychle (do 12 hodin), někdy se však jejich projímavý efekt může dostavit až po 3 dnech. Základem některých typů těchto podpůrných léčiv jsou přírodní látky, např. agar nebo psyllium. Jiné jsou vyrobeny na bázi syntetických sloučenin celulózy, např. methylcelulóza a karboxymethyl­celulóza. Přírodní i syntetická projímadla působí podobně. Ve střevě se rozpustí nebo nabobtnají a zvětšují objem střevního obsahu, zvlhčují a změkčují stolici a způsobují tak její jednodušší a častější průchod.

K čemu jsou dobrá?

Objemová projímadla nejsou v tenkém střevě vstřebávána do těla a jsou bezpečná i při dlouhodobém užívání. Mohou je bez obav užívat i starší lidé trpící zácpou. Pomáhají pacientům se syndromem dráždivého tračníku, divertikulózou a zavedenou kolostomií.

Některá objemová laxativa (např. guarová guma) se používají také jako doplněk stravy nahrazující nedostatek vlákniny ve stravě. Vyšší spotřeba vlákniny může pomoci kontrolovat váhový přírůstek a někdy i mírně snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Omezení a rady pro jejich užívání

  • Každá dávka projímadla by měla být zapita minimálně jednou plnou sklenicí tekutiny, aby jeho užití bylo bezpečné a účinné. Objemová projímadla proto nemusí být vhodná pro osoby s omezeným příjmem tekutin (např. pro pacienty se selháním ledvin).
  • Osoby se zúžením zažívacího traktu (např. zúžení jícnu nebo střeva nebo srůsty po předchozích operacích) by neměly užívat objemová laxativa bez souhlasu svého lékaře vzhledem k riziku zablokování střeva nebo jícnu.
  • Někteří jedinci mohou být alergičtí na projímadlo nebo jinou látku obsaženou v přípravku, např. umělé sladidlo nebo barvivo.
  • Nepříjemným vedlejším účinkem jejich užívání může být nadýmání a plynatost.
  • Některé z těchto výrobků obsahují cukr, jeho možný obsah by měli sledovat především diabetici.
  • Objemová projímadla mohou snížit vstřebávání některých léků, proto je důležité jiné léky brát s minimálně dvouhodinovým odstupem. Jejich užívání může také snižovat hladinu cukru v krvi.

Zdroje:
medicinenet.com

19. 2. 2012 | Redakce Stomici.cz | Životní styl stomika

Komentáře

Dose Pharmacy (16. 9. 2019 — 13:22)

To keep the body in good health is a duty… otherwise we shall not be able to keep our mind strong and clear.

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.