Jste zde: Stomici.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Nový test DNA na rakovinu tlustého střeva

Nový test DNA na rakovinu tlustého střeva

Americkým vědcům se podařilo vyvinout nový neinvazivní test DNA, který dokáže odhalit nejen kolorektální karcinom, ale také prekancerózní buňky (nejsou ještě nádorové, ale za určitých okolností se mohou změnit v nádorové). Podle odborníků by se test by mohl stát vítanou alternativou ke kolonoskopii.

Kolonoskopie versus test vzorku stolice

Vědecký tým zkoumal vzorky stolice u více než 1 000 lidí, u kterých byla provedena preventivní kolonoskopie, nebo u nich byl při kolonoskopickém vyšetření zjištěn karcinom či prekancerózní abnormality. Autoři vycházeli z předchozích výzkumů, při nichž bylo objeveno 11 faktorů, jejichž vzájemné kombinace mohly naznačovat přítomnost rakovinných nebo prekacerózních bu­něk.

Princip testu

Test má tři části. V první části dochází k identifikaci metylace dvou genů. Metylace je proces, který může inhibovat geny, které za normálních okolností pomáhají potlačit množení rakovinných buněk. Metylace genů se objevuje právě při kolorektálním karcinomu a v případě existence prekanceróz.

V druhé fázi testu se hledá mutace DNA v tzv. K-ras genu. Mutace v tomto genu mohou podpořit růst nádoru. Identifikovány mohou být jak v případě rakoviny, tak u prekanceróz.
V poslední části testu se detekuje krev ve stolici, což může být příznakem rakoviny tlustého střeva.

Vysoká úspěšnost

V rámci studie se podařilo úspěšně identifikovat 98 % všech případů karcinomu tlustého střeva a 57 až 83 % všech prekanceróz. Vědci se nyní podílí na rozsáhlejší studii, jejíž cílem je analyzovat vzorky stolice u více než 10 000 pacientů.

Zdroje:

health.usnews.com

10. 12. 2012 | Redakce Stomici.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.