Jste zde: Stomici.cz ČlánkyStomie pod drobnohledem Nová léčba střevní inkontinence

Nová léčba střevní inkontinence

Američtí pacienti mají k dispozici novou metodu k léčbě chronické střevní inkontinence. Tzv. InterStim® terapie je minimálně invazivní postup, který využívá elektrické impulsy pro stimulaci míšních nervů a zlepšení svalové funkce. Jde o jednu z mála dlouhodobé účinných terapií střevní inkontinence.

Střevní inkontinence

Střevní neboli fekální inkontinence je neschopnost kontrolovat vyprazdňování stolice (defekaci), v jejímž důsledku může dojít k nechtěnému nebo neočekávanému odchodu stolice. Fekální inkontinence postihuje lidi každého věku – děti i dospělé. Častější je u dospělých, převážně u žen a starších lidí. Tato porucha může být způsobena různými faktory, např. poškozením nervů a svalů análního kanálu a svěračů (poraněním při porodu nebo jinými traumaty v oblasti pánve), zánětlivými procesy ve střevech nebo nádorovým onemocněním.

Střevní inkontinence nejen výrazně zhoršuje kvalitu života, ale může postižené jedince uvrhnout do velmi stresující ch a psychicky deprimujících stavů a sociální izolace.

Účinná pomoc

Nedávné studie ukazují, že terapie InterStim vedla ke snížení nebo odstranění střevní inkontinence u 80 % pacientů. První fáze léčby zahrnuje stimulační test, kdy je pomocí tenkého drátu stimulována funkce míšního nervu v křížové oblasti. To umožňuje lékařům určit, zda pacient může mít prospěch z léčby, ještě dříve než přistoupí k zákroku. Pokud je zkušební fáze úspěšná, je do křížové oblasti hýždí implantován neurostimulátor vysílající elektrické impulzy (podobně jako kardiostimulátor). Přístroj je nastavitelný tak, aby mohl být přizpůsoben potřebám pacienta, a po čase může být řízen přímo pacientem pomocí programátoru, který funguje jako dálkové ovládání.

Zdroje:

sciencedaily.com

24. 12. 2011 | Redakce Stomici.cz | Stomie pod drobnohledem

Komentáře

Vladimír Sobotka (22. 1. 2019 — 3:32)

Imperativní defekace a mikce od operace plotýnky po syndrom kaudy – ochrnutí od pasu dolů v r. 2012. Od té doby stolice cca 1× za 5 dnů, ale i 2× denně imperativně – prudce a nezvládnutelně. Obvykle cestou z nákupu po „rozhýbání“ těla. Někdy to na WC nestihnu ani doma. Hrozné, nemohu nikam jezdit a už téměř ani chodit. Neuroložka (starší ročník) doporučila plenu. Vařím si a žiji sám, denně 1–2 piva. Mám ICHDK, takže pohybu je málo. Také operované bazaliomy, takže se bojím na slunce. Jsem v Praze, tedy snad proktologie Bulovka? Děkuji za odpověď.

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.