Jste zde: Stomici.cz ČlánkyStomie pod drobnohledem Nebojte se kolonoskopie!

Nebojte se kolonoskopie!

Kolonoskopie je důležitá vyšetřovací a léčebná metoda, která umožňuje lékaři prohlédnout dolní část trávicí trubice, tedy celé tlusté střevo od konečníku až po dolní konec tenkého střeva a popřípadě provádět drobné zákroky. Vyšetření probíhá velmi šetrně, případné nepříjemné pocity vyváží skutečnost, že jde o vyšetření, které může zachránit život a výrazně přispět ke správné léčbě některých závažných onemocnění.

Kolonoskop Kolonoskopické vyšetření se provádí pomocí speciálního přístroje, který se nazývá kolonoskop. Jde vlastně o endoskop – optický přístroj k vyšetřování tělních dutin a dutých orgánů- určený speciálně pro vyšetření tlustého střeva. Kolonoskop se skládá z hadice zakončené optickým aparátem (miniaturní kamerou) a pracovním kanálem. Hadici lékař zavádí opatrně do konečníku a dále do tlustého střeva. Optická vlákna vedou informaci z vyšetřovaného orgánu hadicí do procesoru, kde je zpracována. Výsledkem je přesný obraz tlustého střeva na monitoru. Pracovním kanálem se zavádějí do střeva malé nástroje, pomocí nichž může lékař provádět ve střevě drobné zákroky.

K čemu je kolonoskopie? Kolonoskopie se využívá při diagnostice mnoha střevních onemocnění, např. při podezření na hemoroidy, zánětlivé nebo nádorové onemocnění tlustého střeva, vředy či polypy. Lékař tak může střevo dokonale prohlédnout a rozpoznat jednotlivá onemocnění, která rentgenový přístroj nezobrazí. Kolonoskop umožňuje také bezbolestně odebírat vzorky tkání pro histologické vyšetření (biopsie)nebo pomocí přídatných nástrojů provádět i různé výkony jako např. odstranění polypů nebo zastavení krvácení.

Příprava na vyšetření K úspěšnému vyšetření je potřeba, aby střeva byla dokonale vyprázdněna. Několik dní před vyšetřením je nutné jíst jen kašovitou stravu. Den před vyšetřením se přijímají pouze tekutiny a projímadlo k odstranění jakýchkoliv zbytků ze střev.

Průběh vyšetření Pacientovi jsou většinou podána analgetika (proti bolesti) a slabší sedativa (na zklidnění), zůstává tak při vědomí a může spolupracovat. Vyšetření se provádí v poloze na levém boku. Lékař zavede do konečníku ohebnou trubici kolonoskopu, kterou pak postupně posouvá dál do tlustého střeva. Celé vyšetření trvá přibližně 20 až 60 minut.
Po vyšetření je vhodné zajistit si doprovod domů, pacient je pod účinkem sedativ a nemůže proto řídit motorové vozidlo.

Související produkty: Stomické pomůcky v sortimentu Zelené hvězdy Dvoudílné stomické systémy – Almarys Twin Plus a Flexima Key Jednodílné drenážní sáčky Eakin a Draina S Příslušenství ke stomickým pomůckám Stomické podložky Flexima Key se želatinou Neutralizace pachu pro stomiky Břišní podpůrné pásy pro stomiky Tablety pro zahuštění stolice Ileo Gel

Zdroj: http://cs.wikipedia.org http://www.ordinace.cz http://www.ikem.cz

8. 1. 2011 | Redakce Stomici.cz | Stomie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.