Jste zde: Stomici.cz ČlánkyŽivotní styl stomika Mýty a fakta o sexuálním životě po zavedení stomie

Mýty a fakta o sexuálním životě po zavedení stomie

Sexualita je nedílnou a přirozenou součástí života každého člověka. Zdravotní hendikep sám o sobě nemusí představovat žádnou překážku sexuální touhy či aktivity. Mnoho sexuálních problémů, s nimiž se po stomické operaci můžete setkat, bývá spíše původu emocionálního než fyzického a jsou často založeny na dezinformacích.

Mýty a fakta o sexu po zavedení stomie

Mýtus: Pohyby a tlak těl při sexu mohou stomii poranit.
Fakt: Těsný tělesný kontakt ani pohyby při sexu stomii neuškodí. Nic by se však nemělo dostat přímo do stomie.

Mýtus: Nikdo mě nikdy nebude milovat, protože mám stomii.
Fakt: Je normální, že se takto cítíte. Lidé, kteří přišli o končetinu, nebo ženy, kterým byl kvůli rakovině odstraněn prs, to pociťují podobně. Váš postoj a to, jak hodnotíte sami sebe, však odráží to, jak se ostatní chovají k vám. Pokud se budete cítit v pohodě a přijmete své „nové“ tělo, váš partner pravděpodobně udělá to samé.

Mýtus: Zápach ze stomie mého partnera odradí.
Fakt: Moderní stomické sáčky jsou vyrobeny z materiálů, které eliminují zápach ze stolice a moči. Můžete také používat speciální pohlcovače pachů. Chcete-li zůstat svěží, udržujte okolí stomie i stomické pomůcky v čistotě.

Mýtus: Už nikdy nebudu mít erekci.
Fakt: Pokud nemáte erekci hned při prvním pokusu o sexuální styk po operaci, neznamená to, že tomu tak bude i nadále. Odpočívejte, naberte sílu a zkuste to znovu. Jestliže problém přetrvává, poraďte se s lékařem.

Mýtus: Žena se stomií nemůže otěhotnět.
Fakt: Ženy se stomií mohou otěhotnět a mít zdravé děti, pokud nedošlo k poškození reprodukčního systému během operace nebo v důsledku nemoci. Je však důležité, aby žena byla během těhotenství pod pečlivým lékařským dohledem.

Další mýty, které vám mohou komplikovat sexuální život

Mýtus: Pod pojmem sex rozumíme pouze ten vaginální.
Fakt: Sexuální náklonnost lze vyjádřit mnoha způsoby: objímáním, líbáním, mazlením, držením se za ruce, orálním sexem, někdy dokonce i jen tím, že spolu sdílíte společné lůžko.

Mýtus: Můj partner by měl vědět, jak mě uspokojit. Nemusím mu nic vysvětlovat.
Fakt: Váš partner pravděpodobně neumí číst vaše myšlenky. Řekněte mu, co se vám líbí a co nemáte rádi.

Mýtus: Starší lidé nemají sex.
Fakt: Není tomu tak, naopak mnoho seniorů, včetně těch se stomií, je sexuálně aktivních.

Zdroj:
ostomy.org

29. 1. 2012 | Redakce Stomici.cz | Životní styl stomika

Komentáře

Lujza (19. 10. 2018 — 23:12)

Dobry chcela bi som se zetat ze i ja budu mat nasadenu stomiu ale 3 nebo 6 mesicu ale nevim ako se stim dokazu virovnat potrebovala mi sem radu prosim vam rectovaginalnu fistulu a preto mi nasedzuju stomiji mam 2 dety jedna ma 6 let druha mladsi 1 a pol rocna nevim hoko se mam.zeplat ako.to.je vlaste ze sexem a to vsechno a ja si mislim ze to muj partner i ja nezvademe potrebuju pomoc a radu prosim

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.