Jste zde: Stomici.cz ČlánkyAktuality Možná rizika rostlinných přípravků

Možná rizika rostlinných přípravků

Přírodní léčiva obsahující extrakty z aloe vera (sukulentní rostliny z rodu Aloe, často užívané v přírodní medicíně) jsou u široké veřejnosti považovány za zdraví prospěšné. Pokusy v rámci nedávné americké studie však naznačují určité riziko nadměrného a dlouhodobého užívání těchto extraktů pro vznik nádorů střeva.

Po dobu 2 let byly laboratorním potkanům podávány poměrně vysoké dávky extraktu z listů aloe vera. Na konci výzkumu byl u 39 % samic a 74 % samců zjištěn karcinom tlustého střeva. U kontrolní skupiny, která extrakt nedostávala, nebyl karcinom tlustého střeva detekován. Podobné pokusy na laboratorních myších nepříznivý efekt extraktu z aloe vera neprokázaly. Autoři studie nicméně považují výsledky pokusů na potkanech za závažnější pro odhad potenciálních zdravotních rizik pro člověka, protože myši mají výrazně jiné složení střevní mikroflóry než člověk. Střevní mikroflóra hraje významnou roli v metabolismu látek obsažených v extraktech z aloe vera.

Z výzkumu tedy vyplývá, že aloe vera kromě svých léčivých účinků může mít i negativní dopad na střevní sliznici. Je tedy vhodnější vyvarovat se dlouhodobého a nadměrného užívaní zejména nefiltrovaných extraktů a koncentrátů z této rostliny.

květen 2011

Zdroj: http://www.tribune.cz

21. 6. 2011 | Redakce Stomici.cz | Aktuality

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.