Jste zde: Stomici.cz ČlánkyStomie pod drobnohledem Mikroskopická kolitida

Mikroskopická kolitida

Mikroskopická kolitida je typ zánětlivého onemocnění střev (IBD), které je identifikovatelné pouze mikroskopickým vyšetřením postižené tkáně. Jedná se o méně závažný druh IBD postihující tlusté střevo a konečník. Nezpůsobuje rakovinu a zřídka vyžaduje chirurgický zákrok. Nicméně i přesto může být mikroskopická kolitida bolestivá a značně negativně ovlivnit kvalitu života.

Kolagenní nebo lymfocytární kolitida?

Mikroskopická kolitida má dvě hlavní formy: kolagenní a lymfocytární. Příznaky a léčba jsou u obou stejné. Někteří vědci jsou dokonce toho názoru, že obě formy mohou být pouze různou prezentací téže nemoci. Vyšetřením střevní tkáně pod mikroskopem se však dají objevit mírné rozdíly, které obě formy od sebe odlišují. U obou typů se objevuje zvýšený počet bílých krvinek ve střevním epitelu (svrchní vrstva střevní sliznice), což je známkou zánětu. Ale u kolagenní kolitidy se vrstva kolagenu pod epitelem zdá silnější, než je obvyklé. Silnější vrstva kolagenu se pravděpodobně tvoří v důsledku zánětu.

Kdo může být postižen?

Mikroskopická kolitida může postihnout kohokoliv, ale je častější u lidí od 45. roku života. Výskyt je podobný jako u jiných forem IBD. Kolagenní kolitida je mnohem častější žen.

Jaké jsou příznaky?

Jedním z hlavních příznaků nemoci je chronický vodnatý, nekrvácivý průjem. Může trvat týdny, měsíce nebo dokonce roky. Většinou jsou období průjmů přerušována obdobně dlouhými obdobími bez příznaků, kdy průjem mizí. Je pravděpodobné, že průjem spojený s mikroskopickou kolitidou je způsoben tím, že střevní epitel má sníženou schopnost vstřebávat minerální látky. Výsledná nerovnováha elektrolytů narušuje schopnost tlustého střeva vstřebávat vodu a zahušťovat tak stolici a střevní obsah poté zůstává vodnatý. K dalším společným symptomům mikroskopické kolitidy patří bolest břicha, křeče nebo nadýmání. Méně častým příznakem bývá mírný úbytek na váze, dehydratace, nevolnost, slabost a neschopnost ovládat vylučování stolice.

Zdroje:
digestive.nid­dk.nih.gov

29. 12. 2011 | Redakce Stomici.cz | Stomie pod drobnohledem

Komentáře

michal kroupa (28. 2. 2012 — 14:04)

tak to mam,,
prosím jakoupa dietu bo co mám jíst ?
mam lymfocytární kolitidu..
děkuji

eliska mechova (4. 6. 2013 — 10:53)

eliska mechova

kolagenni kolitidu mam od roku 2004.vdusledku lecby
steroidnim lekem budenofalkpred3 lety presla ve formu
mikroskopickou­.dietu si musime upravit sami a take nacasovani jidel je dulezite.ja jsem temer vyloucila uze-
niny,zeleninu jim tepelne zpracovanou.z ovoce snasim
jablka a banany

Jindra Černá (2. 11. 2014 — 19:41)

Prosim o podrobnější dietu. Co vůpbec nejíst a naopak co se může jíst. Děkuji Černá

Marie Šmolková (28. 1. 2016 — 12:27)

Dcera právě leží už měsíc v nemocnici v Motole s mikroskopickou kolagenní kolitidou. Dlouho trvalo určení diagnózy. Před týdnem jí byly nasazeny kortikoidy. Zatím žádné zlepšení. Máte nějaké pozitivní zkušenosti ohledně délky léčby akutního stavu.
Děkuji,M.Šmolková

Mirka (28. 1. 2016 — 18:16)

Dobrý den, mám kolitidu lymfocytární a kolagenní 4 roky, stále průjmy. Také nic nepomáhá ale hlídám si co jím, vyloučila jsem ze svého jídelníčku bílé pečivo to mě dělalo dost zle a také uzeniny,když už, koupím si kvalitní šumku. Chodím co 3 měsíce na gastro na kontrolu ale otravuje to život protože před cestováním raděj nepiji,nejím abych nemusela na WC. Lítám i tak no zkrátka naučit se stím žít, ikdyž je to někdy těžké.

Marie Š. (28. 1. 2016 — 21:21)

Mirko, děkuji za reakci. Alespoň vím, že žít se s tím dá, i když s problémy. Zatím je stav ve stadiu, že se nedá bez problému sníst nic. Snad až zaberou kortikoidy. Můžeš mi napsat, kde Tě léčili v akutním stavu?

josef (6. 2. 2016 — 21:19)

Dobry den mam kolagenni kolitidu trvalo jim to ctyri roky nez na to prisli vystridal jsem tri gastroenterologove vzdycky mi udelali kolonoskopii a neodebrali vzorky na histologii tak jsem mel porad prujmi a nikdo mi to neveril vsichni to svadeli na slinivku a davali me pangrol i kdyz ten take trosku na prujmi pusobil ,ze nebili tak caste az jsem se dostal k jinemu lekari a tan me odebral vzorky na fekalni kalprotektin a ty byli zvysene 600a normalni hodnoty jsou do 50 tak me udelal take kolonoskopii a odebral konecne vzorky a ty prokazali kolagenni kolitidu nasadil me leky asachol ale prujmi jsem mel stale sice mensi a ve stolici plavali kousky tohoto leku pri dalsi navsteve jsem to rekl lekari a ten me je vymenil za lek pentasa po tomto leku se to ohodne zlepsilo sice az asi za tri mesice ale prujmi uz nemam a dietu zadnou nedrzim na kontroli chodim jednou za pul roko lekar me necha vysetrit stolici na fekalni calprotektin ten nyni mam okolo 100 tak ze to slo dost dolu ale co me nyni trapi jsou stehovave bolesti kloubu a patere byl jsem na revmatologii a tam me rekli ze to muzou byt mimostrevni projevy teto kolitydy

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.