Jste zde: Stomici.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Méně bolesti po kolonoskopii s oxidem uhličitým

Méně bolesti po kolonoskopii s oxidem uhličitým

Kolonoskopie představuje pro mnoho lidí nepříjemný zážitek nejen kvůli přípravě spojené s nutností dokonalého vyprázdnění střev, ale často i kvůli bolestivosti a problémům s nadýmáním po vyšetření.

Co je to kolonoskopie?

Kolonoskopie je důležitá vyšetřovací a léčebná metoda, která umožňuje lékaři pomocí ohebného endoskopu (kolonoskopu) prohlédnout dolní část trávicí trubice, tedy celé tlusté střevo od konečníku až po dolní konec tenkého střeva a popřípadě provádět drobné zákroky. Aby mohl lékař střevo řádně vyšetřit, je nutné ho nejprve roztáhnout. To se provádí pomocí vháněného plynu, nejčastěji vzduchu z místnosti, a bývá často spojeno s nepříjemným pocitem nadýmání, v některých případech až tlakové bolesti.

Vzduch nebo oxid uhličitý?

V nedávné studii se odborníci snažili přímo v praxi zjistit, zda pacienti méně trpí bolestí a nadýmáním, pokud je během kolonoskopie použit k nafouknutí střeva místo vzduchu oxid uhličitý (CO2). 180 pacientů bylo za tímto účelem náhodně rozděleno do dvou skupin. U jedné skupiny byl k nafouknutí střeva použit vzduch, u druhé oxid uhličitý. Vyšetřující lékař ani pacient nevěděli, který plyn je používán.

Účastníci studie museli po provedené kolonoskopii uvést do dotazníku, zda se u nich projevila bolest či potíže s nadýmáním. Rozlišovalo se mezi žádnou, malou, středně silnou a silnou bolestivostí a podobná škála pocitů byla použita také pro nadýmání. Pokud k bolest a/nebo nadýmání došlo, byli pacienti požádáni, aby uvedli, jak dlouho nepříjemné pocity trvaly. Celkem byly vyhodnoceny dotazníky od 156 pacientů.

Raději oxid uhličitý

V obou skupinách bylo jen málo pacientů, kteří zmiňovali silné nebo středně silné bolesti (vzduch: 11,4 %, CO2: 5,2%). Většina pacientů v obou skupinách nepociťovala dokonce žádné bolesti (vzduch: 64,4 %, CO2: 84,4 %). Silné a středně silné nadýmání hlásilo ve skupině s CO2 6,4 %, ve skupině s použitím vzduchu pak 26,6 %. Rozdíl mezi oběma skupinami se ukázal zvláště patrný v podílu těch, kteří nepociťovali vůbec žádné nadýmání: 66,2 % ve skupině s CO2 a 32,9 % ve skupině se vzduchem. Ve skupině pacientů, u nichž byl použit oxid uhličitý, byly statisticky významně méně hlášeny problémy s bolestivostí a plynatostí. Naopak nebyl zjištěn významný rozdíl mezi oběma skupinami, pokud jde o dobu trvání příznaků.

Lepší, ale nákladnější

Autoři docházejí k závěru, že vzhledem k větším komfortu pacientů by mělo být zváženo použití oxidu uhličitého. Jedná se však o nadstandardní metodu vyžadující speciální vybavení a jeho použití je tak spojeno s dodatečnými finančními náklady.

Zdroje:

dccv.de

18. 7. 2012 | Redakce Stomici.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.