Jste zde: Stomici.cz ČlánkyAktuality Magnetická rezonance pomáhá předpovědět nejvhodnější léčbu rakoviny konečníku

Magnetická rezonance pomáhá předpovědět nejvhodnější léčbu rakoviny konečníku

Podle britské studie může vyšetření magnetickou rezonancí (MR) u pacientů s pokročilou rakovinou konečníku, provedené ještě před tím, než podstoupí operaci, pomoci lékařům zvolit nejvhodnější následnou léčbu. Lidé s pokročilou rakovinou konečníku často podstupují chemoterapii nebo radioterapii, aby se nádor zmenšil před tím, než je chirurgicky odstraněn. Vědci jsou přesvědčeni, že zjištění účinnosti takovéto terapie pomocí MR pomáhá odhadnout, jak dlouho pacient po operaci bude žít.

V rámci studie podstoupilo 111 pacientů předoperační chemoterapii nebo radioterapii s následným vyšetřením MR. Účinek léčby byl označen jako „dobrý“ nebo „špatný“, v závislosti na tom jak moc se jejich nádor zmenšil. Po 5 letech vědci zjistili, že 72 % účastníků, jejichž stav byl klasifikován jako „dobrý“, stále žije. Naopak z pacientů, jejichž stav byl původně klasifikován jako špatný, bylo po 5 letech naživu pouze 27 %.

Tento výzkum tak ukazuje, že předoperační vyšetření pomocí MR může lékařům pomoci vybrat nejvhodnější léčbu pro své pacienty, případně oddálit operaci pacientů, kteří nereagují na radioterapii a či chemoterapii a najít jiné způsoby léčby, které fungují.

září 2011

Zdroj: http://info.cancerresearchuk.org

5. 11. 2011 | Redakce Stomici.cz | Aktuality

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.