Jste zde: Stomici.cz ČlánkyStomie pod drobnohledem Kožní komplikace v okolí stomie?

Kožní komplikace v okolí stomie?

Léčba kožních komplikací v okolí stomie bývá v některých případech složitá, proto je lépe jejich vzniku předcházet vhodnou péčí. Moderní stomické pomůcky jsou přizpůsobeny kožnímu povrchu a kůži chrání. Přesto je oblast okolo stomie trvale zatížena a často dochází ke vzniku kožních onemocnění různého původu.

Přirozená ochrana kůže

Na povrchu kůže můžeme nalézt hydrolipidovou vrstvu, která se nazývá ochranný kožní film. Je tvořena produkty mazových žláz, potních žláz i olupujícími a rozpadajícími se buňkami zrohovatělé vrstvy pokožky. Neporušený kožní plášť chrání kůži před nadměrným vysušováním, negativním působením zevních faktorů a před rozmnožením choroboplodných mikroorganismů. Pokud nedojde k porušení této ochranné funkce kůže, jsou stomické pomůcky při správné péči o pokožku dobře snášeny.

Proč vznikají kožní problémy?

Stomické pomůcky jsou zpravidla vyrobeny z materiálů, které jsou ke kůži šetrné a chrání pokožku. Při správném výběru stomické pomůcky a důsledné péči o stomii by nemělo docházet k závažným komplikacím. Přesto však existují činitelé, které podporují vznik kožních komplikací.

Nejčastějšími rizikovými faktory jsou kontakt kůže s močí či obsahem střeva, již existující kožní onemocnění pacienta (např. atopický ekzém, lupénka atd.), metabolická onemocnění, stres, horečka, některé léky (antibiotika, cytostatika), léčebné postupy (ozařování), alergické reakce kůže. Náchylnější ke vzniku dermatitid jsou také starší pacienti a děti.

Léčba a prevence kožních problémů

Největším problémem při léčbě poruch kožního krytu v okolí stomie je na jedné straně nutnost, aby kůže byla po určitou dobu nezatížena stomickou pomůckou, a na straně druhé nutnost trvalého odvádění sekretů a exkrementů. Je velmi důležité, aby kůže byla volná alespoň na dobu aplikace a vstřebávání léčivých látek.

Vzniku kožních problémů je možné také předejít dodržováním následujících doporučení:

  • dodržovat dostatečný pitný režim (dva litry tekutin denně) pro udržení hydratace a iontů v těle
  • vynechat přípravky, které promašťují kůži, jako jsou sprchové oleje, krémy a masti. Mastný film brání přilnutí podložky na kůži. Vybírat pH neutrální mýdla a mycí gely.
  • nepoužívat vysušující tinktury a lotia, odmašťují a mění kyselost kůže
  • vyvarovat se používání depilačních krémů, jsou často příčinou alergických kožních reakcí
  • nepoužívat k mytí kůže žínky a houby, neboť jsou místem vhodným k přemnožení mikroorganismů, což vede ke kožním infekcím
  • k čištění kůže v okolí stomie používat gázové čtverce. Po buničině zůstávají na kůži zbytky, které narušují přilnavost pomůcek.

Zdroje: http://www.tribune.cz

24. 2. 2011 | Redakce Stomici.cz | Stomie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.