Jste zde: Stomici.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Kmenové buňky klíčem k rakovině tlustého střeva

Kmenové buňky klíčem k rakovině tlustého střeva

Vědcům se podařilo identifikovat novou populaci střevních kmenových buněk, které mohou hrát zásadní roli při vzniku kolorektálního karcinomu. Zmíněné buňky se zdají být poměrně málo aktivní a obsahují bílkovinu označovanou jako Lrig1, která může brzdit růst a množení buněk.

Rychle nebo pomalu?

Dříve se mělo za to, že kolorektální karcinom se vyvíjí z řady mutací střevních kmenových buněk, které žijí poměrně dlouho, mají schopnost se obnovovat a dávají vzniknout všem typům buněk trávicího traktu. Vědci se dlouho domnívali, že střevní kmenové buňky jsou málo aktivní a množí se jen výjimečně za účelem ochrany tkáně proti rakovině. V roce 2007 však experti oznámili nález populace střevních kmenových buněk (obsahující molekuly Lgr5), které se naopak množily velmi rychle. Tento objev zcela změnil pohled na střevní kmenové buňky a bylo třeba zodpovědět otázku, zda klidové kmenové buňky ve střevě opravdu existují.

Existence dokázána

Poslední experimenty však ukazují, že protein Lrig1, který ovlivňuje aktivitu hormonů regulujících růst epiteliální tkáně, je přítomen ve střevních buňkách, které mají vlastnosti klidových kmenových buněk (mají schopnost se dělit a přeměnit na jakýkoliv jiný typ střevních buněk a jsou málo aktivní). Avšak zároveň existuje i jiný typ střevních kmenových buněk (Lgr 5) s odlišným chováním.

Protein chránící proti rakovině

Na zvířecích modelech bylo také laboratorně dokázáno, že protein Lrig1 je schopen potlačit růst nádoru střeva tím, že inhibuje hormony podporující růst a množení buněk. Ukázalo se totiž, že u myší, u kterých byl tento protein laboratorně eliminován, se objevila rakovina střev. To dokazuje jeho zásadní úlohu v ochraně proti kolorektálnímu karcinomu.

Zdroje:

innovations-report.de

28. 5. 2012 | Redakce Stomici.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.