Jste zde: Stomici.cz ČlánkyStomie pod drobnohledem K čemu slouží biopsie tlustého střeva

K čemu slouží biopsie tlustého střeva

Biopsie je důležitá diagnostická metoda spočívající v odběru vzorku tkáně, v tomto případě tkáně tlustého střeva, a jeho následném vyšetření pod mikroskopem. Lékař se při hodnocení vzorku snaží odhalit nejrůznější abnormality, jako jsou například rakovinné buňky nebo prekancerózy – patologické změny tkáně, které se za určitých okolností mohou změnit v rakovinné bujení. I když vám lékař doporučil podstoupit biopsii, nemusí to nutně znamenat, že máte rakovinu.

Proč je nutná biopsie?

Pravděpodobně byla u vás zjištěna nějaká nesrovnalost při screeningovém testu na rakovinu tlustého střeva. Jediný způsob jak definitivně zjistit, zda se opravdu jedná o rakovinné bujení, je odebrat vzorek tkáně a vyšetřit ji pod mikroskopem. Pokud byla jakákoliv abnormalita zjištěna při kolonoskopii, může lékař odebrat vzorek tkáně přímo v průběhu vyšetření. Pokud při jiném testu, např. testu okultního krvácení do stolice, pak budete objednáni na kolonoskopii. Kolonoskopie se provádí pomocí speciálního přístroje, který se nazývá kolonoskop. Jde o optický přístroj, který se zavádí přes konečník dále do tlustého střeva. Umožňuje nejen důkladně prohlédnout vnitřek střeva, ale také provádět drobné zákroky, např. odebrat vzorek tkáně pro biopsii.

Co nám řeknou výsledky?

Součástí lékařská zprávy z biopsie bude:

  • Histologie – typ nalezených buněk, zda jsou benigní (nezhoubné) nebo maligní (rakovinné). Pokud se jedná o maligní nález, bude zpráva obsahovat také typ rakovinných buněk (nejčastějším typem rakoviny tlustého třeba je adenokarcinom).
  • Stádium – určuje pokročilost rakovinného bujení. Čím je stádium vyšší, tím je onemocnění pokročilejší. Podle rozsahu onemocnění je teprve možné volit vhodnou léčbu.
  • Rozšíření – pokud byl vzorek tkáně pořízen během operace z důvodu rakoviny tlustého střeva, musí patolog určit, zda a jak daleko se rakovina rozšířila do zdravých tkání.

Zdroje:
coloncancer.a­bout.com

4. 10. 2012 | Redakce Stomici.cz | Stomie pod drobnohledem

Komentáře

iveta (16. 5. 2015 — 20:22)

Memu priteli byl odebran asi 27cm streva tlusteho mel sazazen i konecnik ale vyvod nema adebrano 16uzlin z toho v jedne metastaza v jakemje toto asi stadium diky.

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.