Jste zde: Stomici.cz ČlánkyŽivotní styl stomika Je to opravdu alergie?

Je to opravdu alergie?

Alergie jako přecitlivělá reakce na kontakt s cizorodou látkou neboli alergenem bývá jednou z možných příčin kožních problémů v okolí stomie. Může ji vyvolat jakákoliv stomická pomůcka nebo její část. Může se objevit s první aplikací pomůcky, nebo až po několika letech bezproblémového používání. Alergické reakce obvykle způsobují zarudnutím kůže, puchýře a mokvání všude tam, kde dochází ke kontaktu pomůcky s pokožkou. Podstatné je umět odlišit alergii od jiných projevů na kůži, abyste si nezužovali výběr používaných stomických pomůcek a zbytečně neodmítali výrobek, který je pro vaši stomii ideální.

Běžné omyly

  • Pokud používáte odstraňovače náplastí, je vhodné nechat po jeho aplikaci kůži oschnout, aby se mohlo dokonale odpařit obsažené rozpouštědlo. Jestliže při nasazování nové pomůcky zůstanou na kůži zbytky rozpouštědla, může lehce dojít k poškození pokožky právě pod podložkou, což vyvolává mylný dojem, že se jedná o alergickou reakci.
  • Při každém odstraňování podložky strháváte spolu s lepící vrstvou také svrchní vrstvu odumřelých kožních buněk. Pokud pomůcku vyměňujete častěji, povrchové buňky pokožky jsou odstraňovány rychleji, než mohou být nahrazeny. Každý je na odstraňování lepící vrstvy jinak citlivý. Odstraňujte vždy pomůcku jemně a ne častěji, než je nutné. Kůže zbavená svrchní vrstvy buněk může být v některých místech podrážděná. Někdy bývá kůže kolem stomie citlivější a je proto nutné volit pomůcku, která je k pokožce šetrnější.

Jednoduché řešení

Chcete-li zjistit, zda opravdu trpíte alergií, proveďte jednoduchý test. Přilepte malý kousek podložky nebo lepicí pásky na druhou stranu břicha nebo na záda. Po 48 hodinách vzorek sejměte a zjistěte, zda došlo k alergické reakci. (Jestliže se cítíte bolest, objeví se svědění nebo puchýřky, odstraňte ji ihned.) Máte-li již v anamnéze alergii, proveďte tuto zkoušku pokaždé, než použijete nový typ stomické pomůcky. Je lepší mít kousek podrážděné kůže na zádech, než v okolí stomie, kde je nutné pravidelně aplikovat stomickou pomůcku. Pokud se u vás náhle objeví alergie na produkt, který již používáte dlouhou dobu, pokuste se zavolat výrobci a zjistit, zda nezavedli nějakou změnu ve výrobním procesu. Takovéto informace od uživatelů mohou být někdy pro výrobce prvním upozorněním, že nové vylepšení produktu nefunguje.

Zdroje:

ostomysoftware­.com

2. 11. 2012 | Redakce Stomici.cz | Životní styl stomika

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.