Jste zde: Stomici.cz ČlánkyAktuality Je strava bohatá na bílkoviny špatná pro vaše tlusté střevo?

Je strava bohatá na bílkoviny špatná pro vaše tlusté střevo?

Dieta bohatá na bílkoviny a chudá na sacharidy, díky které často mnoho lidí zhubne, by mohla mít potenciální dlouhodobý škodlivý vliv na tlusté střevo.

V krátkodobé studii 17 obézních mužů vědci zjistili, že strava obsahující hodně bílkovin a málo sacharidů způsobila určité změny ve střevě, které by v průběhu času mohly přispět k riziku rakoviny střeva. Výzkum se zaměřil pouze na krátkodobé změny hladin určitých látek, které jsou vedlejšími produkty metabolismu a ne přímo na riziko onemocnění. Neprokazuje tedy s jistotou, zda dieta s vysokým obsahem bílkovin opravdu zvyšuje riziko onemocnění střeva. Vědci spíše vyjadřují obavy, že riziko vzniku rakoviny tlustého střeva může být zvýšeno dlouhodobým dodržováním diety s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů, zejména vlákniny.

Pro lidi, kteří chtějí zhubnout, to znamená, že jejich dieta, která má přinést kýžený úbytek váhy, by měla obsahovat adekvátní množství vlákniny. Měli by si být vědomi toho, že dlouhodobý zvýšený příjem bílkovin trvající měsíce až roky by mohl mít nepříznivé zdravotní důsledky pro jejich střevo.

březen 2011

Zdroj: http://www.reuters.com

8. 5. 2011 | Redakce Stomici.cz | Aktuality

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.