Jste zde: Stomici.cz ČlánkyŽivotní styl stomika Jak se žije s ileostomií

Jak se žije s ileostomií

Ileostomie, vývod tenkého střeva, se obvykle zakládá po chirurgickém odstraněné tlustého střeva a konečníku. Pro takového pacienta nastává velká změna v jeho dosavadním životě. Musí se smířit se samotnou diagnózou onemocnění, následně s operačním zákrokem a v neposlední řadě také se změnami, které s sebou založení stomie přináší.

Oblečení

Obvykle je možné nosit stejné oblečení, jako před operací. Stomický sáček bude přiléhat na tělo a nebude ostatním viditelný. Je možné ho nosit uvnitř nebo vně spodního prádla. Někteří lidé s ileostomií raději nosí volnější oblečení. Pokud je stomie vyvedena blízko pasu, je dobré se vyhýbat těsným kalhotám a sukním nebo páskům.

Cvičení a sport

Často je možné pokračovat ve většině činností, které jste vykonávali před operací, pokud je dovolí váš ošetřující lékař. Lidé s ileostomií mohou obvykle bez problémů plavat, běhat, hrát tenis a golf atd. Poraďte se se svým lékařem dříve, než se zúčastníte některých kontaktních sportů, jako je např. fotbal. Budete pravděpodobně potřebovat zvláštní ochranu vaší stomie.

Strava

Vzhledem k důvodům, které obvykle vedou k založení ileostomie, je pravděpodobné, že po operaci budete moci jíst více potravin než dříve. Je důležité sledovat, jaké potraviny způsobují průjem nebo plynatost a vyhnout se jim nebo je konzumovat pouze v omezeném množství. Dbejte na to, abyste každé jídlo vždy pečlivě rozkousali.

Práce

Pokud s tím souhlasí váš ošetřující lékař, je možné se po řádné rekonvalescenci vrátit zpět do práce. Optimální možností je práce na částečný úvazek, pokud je to možné. Není vhodné vykonávat práce spojené se zvýšenou fyzickou námahou, nepříznivou polohou při práci (práce v předklonu), zvedáním těžkých břemen nebo nemožností pravidelných přestávek. K problémovým zaměstnáním patří i ty, v nichž pacient nemá zajištěny vhodné podmínky k ošetřování stomie.

Cestování

Vždy si s sebou na cesty přibalte dostatečné množství stomických pomůcek navíc. Pokud cestujete letadlem, mějte stomické pomůcky vždy v příruční tašce, pro případ ztráty zavazadla.

Zdroj:
https://www.edgepark.com

2. 10. 2011 | Redakce Stomici.cz | Životní styl stomika

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.